Historia miasta
Wykopaliska archeologiczne świadczą, że już w VI wieku p.n.e. na terenie obecnego miasta Turku istniały ślady osadnictwa. Jednak pierwsze, udokumentowane wzmianki o mieście pochodzą z bulli papieskiej papieża Innocentego II z 1136 r., gdzie po raz pierwszy pojawia się nazwa „Turkowiste" odnosząca się do późniejszego Turku. Dokument ten potwierdzał przynależność miasta do ziem biskupów gnieźnieńskich. W 1331 roku, podczas najazdu krzyżackiego Turek został częściowo spalony. Spłonął wtedy między innymi drewniany kościół. Na jego miejscu zbudowano nowy, murowany pw. Jana Chrzciciela, który dotrwał do początków XX w.
Okres II Wojny Światowej był jednym z najtragiczniejszych w dziejach Polski i Turku. Wielkopolska nie była rejonem silnego oporu Wojska Polskiego. Na tym terenie działała Armia „Poznań" pod dowództwem generała dywizji Tadeusza Kutrzeby oraz Armia „Łódź".
Od 1989 r. Turek jak i cały nasz kraj uczył się demokracji i niezależności. Spośród wielu dat w historii Turku nie można zapominać roku 1990 i wolnych wyborów samorządowych, w czasie których 30 tysięczny Turek wybrał 30-to osobową Radę Miejską. Był to piewszy demokratycznie wybrany samorząd miasta od ponad 50 lat. Pierwszym burmistrzem Turku w III Rzeczpospolitej został Roman Rybacki. Swoją funkcję sprawował do roku 1995.