Brandýs nad Labem - Stará Boleslav to miasto w środkowych Czechach, w województwie środkowoczeskim, w powiecie Praga - Wschód, 6 km na północny wschód od granic Pragi, nad rzeką Łabą. Miasto liczy 17,5 tys. mieszkańców, jego powierzchnia wynosi 22,6 km2. Miasto powstało w 1960 r. w wyniku połączenia — lewobrzeżnego Brandýsa nad Labem i prawobrzeżnej Staré Boleslavi. Pierwsze kontakty nawiązano w dniu 26 kwietnia 2018 r., kiedy to doszło do spotkania Burmistrzów obu miast. Efektem tego spotkania były listy intencyjne. W dniu 28 grudnia 2018 r. Rada Miejska Turku podjęła uchwałę w sprawie nawiązania kontaktów partnerskich pomiędzy miastem Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (Republika Czeska) i miastem Turek (Rzeczpospolita Polska). Następnym krokiem w dążeniu do podpisania umowy partnerskiej było zorganizowanie wizyt studyjnych w obu miastach. W marcu 2019 r. delegacja z Czech gościła w Turku natomiast rewizyta u czeskiego partnera odbyła się w czerwcu br. W trakcie wizyt oprócz zapoznania się z miastem i odwiedzenia placówek oświatowych, kulturalnych i sportowych omówiono zakres możliwej współpracy. W dniu 9 października 2019 r. Rada Miasta Brandýs nad Labem-Stará Boleslav na regularnym posiedzeniu zatwierdziła uchwałę potwierdzającą zgodę na podpisanie umowy partnerskiej. Zgodnie z zawartą umową o partnerstwie, współpraca powinna prowadzić przede wszystkim do rozwoju obywatelskiego i kulturowego mieszkańców obu miast, poprzez realizowanie wspólnych działań mających na celu zdobywanie nowych doświadczeni i umacnianie integracji europejskiej.
Strona internetowa miasta Brandýs nad Labem-Stará Boleslav:
Uniejów to niewielkie miasto nad Wartą w powiecie poddębickim, oddalone około 25 km od Turku. Prawa miejskie uzyskało w 1285 roku. Miasto zamieszkuje około 3.000 mieszkańców.
W ostatnich latach Uniejów stał się jedną z głównych atrakcji turystycznych województwa łódzkiego. Znajduje się tu kompleks termalno-basenowy (1,5 tys. m2 lustra wody) położony w pobliżu XIV-wiecznego zamku, otoczonego parkiem z XIX wieku. W 2012 roku Uniejów uzyskał oficjalny status uzdrowiska termalnego.
Strona internetowa miasta Uniejów:
www.uniejow.pl
Już po II wojnie światowej powstała idea nawiązywania stałych, bezpośrednich kontaktów pomiędzy miastami i gminami. Celem współpracy było przełamanie barier pomiędzy narodami i ludźmi, spowodowanych przez wojnę. Dostrzeżono, że wielką rolę w tym przedsięwzięciu mogą odegrać społeczności lokalne, nieuwikłane w wielką politykę, pragnące jak najszybciej odbudować spustoszenia wojenne, nie tylko materialne, ale także duchowe i w warunkach trwałego pokoju budować wspólną przyszłość.
Chęć nawiązania współpracy we wrześniu 2005 roku wyraziło również miasto Turkler położone na południowym wybrzeżu Turcji. Powodem zainteresowania stała się również nazwa miast, które w tłumaczeniu brzmią podobnie. W dniu 6 kwietnia 2008r. został podpisany oficjalny akt nawiązania kontaktów partnerskich z miastem Turkler.
Inicjatywa podpisania umowy partnerskiej z miastem Rovinari w Rumunii wyszła ze strony rumuńskiej. Najpierw kontakty z Rovinari (jest to miasto typowo górnicze), a dokładnie z tamtejszymi związkowcami kopalni węgla brunatnego nawiązali związkowcy z NSZZ „Solidarność” KWB „Adamów” S.A. w Turku. Doszło do kilku wizyt turkowian w Rovinari i mieszkańców Rovinarii w Turku, w efekcie których kontaktami z Turkiem zainteresowały się również władze miasta Rovinarii. Wymienione zostały listy intencyjne, a radny Henryk Kacprzak podczas wizyt w Rovinarii przeprowadził rekonesans miasta i zarekomendował je do podpisania porozumienia o partnerstwie. Akt nawiązania kontaktów partnerskich z Rovinari został podpisany w dniu 13 września 2008r.
W dniach 11-14 września 2008 roku w Turku odbyło się Forum Miast Partnerskich, na które przyjechali przedstawiciele samorządów z miast: Wiesmoor – 5 osób, Türkler – 4 osoby i Rovinarii – 4 osoby oraz tłumacz. Celem spotkań były rozmowy na temat współpracy gospodarczej i przygotowanie ofert nawiązania kontaktów przez przedsiębiorców z miast partnerskich. Miasto Turek partnerów zagranicznych interesuje przede wszystkim pod kątem: wymiany kulturalnej i sportowej, wymiany młodzieży, współpracy różnych środowisk np. strażaków, nauczycieli, chórzystów. Współpraca ta polega na wymianie doświadczeń, podejmowaniu wspólnych inicjatyw i przedsięwzięć, udziale w zawodach, festiwalach, przeglądach. Przedstawiciele miast partnerskich, uczestniczący we wrześniowym Forum, byli zainteresowani również współpracą gospodarczą. Przedstawiono im ofertę Turku, obejmującą m.in. Współpracę z miejscowymi przedsiębiorcami oraz ofertę inwestycyjną w ramach Tureckiej Strefy Inwestycyjnej i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, podstrefy w Turku.
Akt nawiązania kontaktów partnerskich pomiędzy Gminą Miejską Turek a Gminą i Miastem Uniejów został podpisany w dniu 12 czerwca 2009 r. w Turku. Nawiązanie oficjalnych kontaktów partnerskich służy zdobywaniu nowych doświadczeń przez oba miasta wzmacniając działania promocyjne Turku na obszarze województwa łódzkiego oraz Uniejowa na obszarze Wielkopolski. Zarówno Turek, jak i Uniejów zobowiązały się współpracować i dzielić doświadczeniami w dziedzinie działalności gospodarczej, kultury, oświaty, sportu, turystyki oraz funkcjonowania samorządu.
W kwietniu 2018 r. rozpoczęto rozmowy z przedstawicielami czeskiego miasta Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Do końca 2018 r. doszło do wymiany listów intencyjnych i Rady Miejskie zarówno Turku jak i Brandýsa nad Labem-Stará Boleslav podjęły uchwały w sprawie nawiązania kontaktów partnerskich. W marcu 2019 r. miała miejsce wizyta delegacji czeskiej w mieście Turek w trakcie której omówiono możliwości współpracy i zaprezentowano funkcjonowanie samorządu terytorialnego. Delegacja odwiedziła też miejskie szkoły i muzeum z którymi planuje się prowadzenie znacznej ilości działań związanych z partnerstwem. W czerwcu z wizytą studyjną do Czech udała się delegacja z Turku w trakcie której trwały prace nad treścią umowy partnerskiej.
14 listopada 2019 r. na brandyskim zamku została podpisana umowa partnerska między polskim i czeskim miastem. Sygnatariuszami umowy byli Burmistrz Miasta Turek Romuald Antosik oraz Burmistrz Miasta Brandýs nad Labem-Stará Boleslav Vlastimil Picek. Po uroczystym podpisaniu umowy doszło do oficjalnej wymiany miejskich flag, dokonano wpisu w kronice pamiątkowej zamku oraz wręczono stronie czeskiej herb miasta Turek wykonany w tureckim muzeum.
Dunajowce to niewielkie miasto w zachodniej części Ukrainy, zamieszkiwane w dużej części przez osoby pochodzenia polskiego. Miasto leży na ważnym szlaku tranzytowym z Moskwy i Kijowa do Rumunii, Bułgarii i Mołdawii.
Władze ukraińskiego miasteczka, które widzą konieczność nawiązywania współpracy z zachodem, zaproponowały podpisanie umowy partnerskiej w dziedzinie kultury i sportu, wymiany dzieci i młodzieży, czy kontaktów samorządowych. Odbyło się to dnia 16 października 2005 r.
Każdego roku grupa 12-14 dzieci z Ukrainy spędza w Turku pierwszy tydzień wakacji. Mieszkają u polskich rodzin, zwiedzają Turek i okolice, a po tygodniu pełnym wrażeń wracają do swoich domów.
W ramach przyjaźni między związkowcami z obu miast, odbyło się kilka wizyt turkowian w Rovinari i mieszkańców Rovinarii w Turku, w efekcie których kontaktami z Turkiem zainteresowały się również władze miasta Rovinarii. Wymienione zostały listy intencyjne, a radny Henryk Kacprzak podczas wizyt w Rovinarii przeprowadził rekonesans miasta i zarekomendował je do podpisania porozumienia o partnerstwie.
Akt nawiązania kontaktów partnerskich z Rovinari został podpisany w dniu 13 września 2008r.
Strona internetowa miasta Rovinari:
www.primariarovinari.ro
W dniu 6 kwietnia 2008r. został podpisany oficjalny akt nawiązania kontaktów partnerskich z miastem Türkler.
Władze obu miast kilkakrotnie spotykały się zarówno na polskim jak i tureckim gruncie. W 2011 roku młodzi tancerze z Türkler i okolic aktywnie wzięli udział we wrześniowym festiwalu Mehofferowskie Klimaty w Turku, prezentując tradycyjne tureckie tańce.
W ostatnich latach Uniejów stał się jedną z głównych atrakcji turystycznych województwa łódzkiego. Znajduje się tu kompleks termalno-basenowy (1,5 tys. m2 lustra wody) położony w pobliżu XIV-wiecznego zamku, otoczonego parkiem z XIX wieku. W 2012 roku Uniejów uzyskał oficjalny status uzdrowiska termalnego.
Strona internetowa miasta Uniejów:
www.uniejow.pl
Oficjalny akt nawiązania kontaktów partnerskich z Wiesmoor podpisano 29 czerwca 2002 r. Akt ten dotyczy między innymi wymiany młodzieży, współpracy kulturalnej i sportowej, a także gospodarczej.
Strona internetowa miasta Wiesmoor:
www.wiesmoor.de