Od 1989 r. Turek jak i cały nasz kraj uczył się demokracji i niezależności. Spośród wielu dat w historii Turku nie można zapominać roku 1990 i wolnych wyborów samorządowych, w czasie których 30 tysięczny Turek wybrał 30-to osobową Radę Miejską. Był to piewszy demokratycznie wybrany samorząd miasta od ponad 50 lat. Pierwszym burmistrzem Turku w III Rzeczpospolitej został Roman Rybacki. Swoją funkcję sprawował do roku 1995.

Kolejnymi burmistrzami Turku byli: Krzysztof Nowak (w latach 1995-1998), Marian Marczewski (1998-2001), Stanisław Poturała (2001-2002). Po zmianie ordynacji, w 2002 roku odbyły się pierwsze w Turku wybory bezpośrednie głowy miasta. W wyborach (w pierwszej turze) zwyciężył Zdzisław Czapla. W kolejnych wyobrach w 2006 roku mieszkańcy Turku zdecydowali o ponownym wyborze Zdzisława Czapli na kolejną, czteroletnią kadencję.

Znaczącą datą w dziejach miasta jest też rok 1999. Wówczas Turek w wyniku kolejnych zmian administracyjnych stał się częścią województwa wielkopolskiego i ponownie siedzibą powiatu.

Trwa stały, intensywny rozwój Turku, liczba mieszkańców przekracza 30 tys. osób. W mieście i w jego okolicach powstają nowe duże zakłady takie jak: ARTEX-T, UNION KNOPF, PROFI-m, Andrewex, STOLTUR i inne.

W 2003 roku decyzją władz miasta, powiatu, gminy Turek, Tureckiej Izby Gospodarczej i największych przedsiębiorstw zostaje powołana Turecka Strefa Inwestycyjna, jako odpowiedź na rosnące zainteresowanie inwestorów. W 2007 roku TSI zostaje włączona do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W 2002 roku Turek nawiązuje kontakty z niemieckim miastem Wiesmoor i podpisuje „Akt Nawiązania Kontaktów Partnerskich". W 2006 roku podobne porozumienie podpisano z ukraińskim miastem Dunajowce, zaś od 6 kwietnia tego roku kolejnym miastem partnerskim stało się Turkler (Turcja).

ZOBACZ GALERIĘ "TUREK W OBIEKTYWIE- ZMIANY PO 1989 R."

ZOBACZ GALERIĘ "TUREK DO 1989 R."