ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA DOTYCZĄCE „SYSTEMU GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI NA TERENIE MIASTA TUREK”

1.Czy odpady komunalne odbierane będą tylko z pojemników? Co z większą ilości odpadów znajdujących się obok pojemnika ?
Przedsiębiorstwo obierające odpady komunalne ma obowiązek odebrania każdej ilości odpadów z nieruchomości zamieszkałych. Odpady segregowane w zabudowie jednorodzinnej, będziemy oddawać w specjalnie oznaczonych kolorowych workach. Natomiast odpady niesegregowane (zmieszane) będą odbierane niezależnie od rodzaju zabudowy (jednorodzinna, wielorodzinna) tylko te, które zostały umieszczone w pojemnikach.

2.Czy to prawda, że płacąc 13,10 zł za odpady segregowane muszą być one umyte np. pojemniki po jogurcie itp.? Nalepki z plastików i szkła zdarte?
Pojemniki czy inne opakowania powinny być puste, ale nie ma konieczności ich mycia, czy też zdzierania nalepek z butelek.

3.Jaka jest najważniejsza zasada segregacji odpadów komunalnych?
Podstawową zasadą dotyczącą wszystkich segregowanych przez nas opakowań jest zgniatanie. Dzięki temu zmniejszamy ich objętość i więcej się ich zmieści w pojemniku czy worku.

4.Kto będzie dostarczał mieszkańcom worki oraz pojemniki  na odpady komunalne?
Opłata ponoszona przez mieszkańców obejmuje również wyposażenia nieruchomości zamieszkałych w pojemniki i worki. Zgodnie założeniami nowego sytemu pojemniki oraz worki odpowiednio oznaczone ma dostarczać bezpłatnie  przedsiębiorca, który wygra przetarg.

5.Co z odbiorem popiołu, czy popiół jest odpadem komunalnym?
Tak, jest odpadem komunalnym pozostałym (zmieszanym). Popiół będzie odbierany wraz z innymi odpadami komunalnymi.

6.Jaka firma będzie odbierać odpady z terenu naszej gminy?
Takie przedsiębiorstwo zostanie wyłonione w drodze przetargu.

Opracował
Kierownik Wydziału IGO