Program_funkcjonalny_i_architektoniczno-przestrzenny_CENTRUM_M._TUREK.pdf
POSTULATY WYPRACOWANE PODCZAS KONSULTACJI (SKRÓT):
Plac Wojska Polskiego:
Funkcja: centralny, reprezentacyjny plac miasta, salon Turku, miejsce nadające mu klimat, miejsce miłego spędzania czasu; należy zachować obecną funkcję handlową, usługową i mieszkalną, z możliwością organizacji kameralnych imprez kulturalnych.
Zalecenia:
- ograniczyć ruch samochodów (ale zachować możliwość wjazdu i parkowania),
- stworzyć dogodne dla pieszych i rowerzystów połączenie z Placem Sienkiewicza,
- ograniczyć zagrożenia dla pieszych ze strony ruchu samochodowego,
- wybudować nową fontannę (większą, podświetlaną, z nagłośnieniem),
- wprowadzić mniej zieleni, ale więcej drzew liściastych,
- umiejscowić więcej ławeczek (drewnianych, z oparciem, stylizowanych na stare),
- wprowadzić oświetlenie na słupach oraz oświetlenie iluminujące balkony,
- utrzymać miejsca parkingowe (skośne lub prostopadłe, ale tylko z dwóch stron placu).
Plac Henryka Sienkiewicza:
Funkcja: zielony plac miejski, służący relaksowi, odpoczynkowi.
Zalecenia:
- poprawić stan zieleni (uzdrowić zieleń wysoką oraz wprowadzić nowe nasadzenia zieleni dekoracyjnej),
- stworzyć miejsce na okazjonalne wystawy,
- umiejscowić publiczne toalety (w nieeksponowanym miejscu),
- zbudować ciąg pieszo-jezdny łączący wschodnią część miasta z zachodnią,
- wygospodarować więcej miejsca dla pieszych i więcej miejsc parkingowych.
- forma placu powinna nawiązywać do klimatu dzieł i epoki Mehoffera.
Park im. Żerminy Składkowskiej:
Funkcja: park rekreacyjno-sportowy, miejsce realizacji różnych pasji (sport, kultura, sztuka), oraz miejsce zabawy i imprez masowych.
Zalecenia:
- budowa teatru letniego lub muszli koncertowej,
- wytyczenie ścieżek edukacyjnych, treningowych, placów zabaw, miejsca na imprezy masowe,
- przywrócenie przepływu wody w stawie, jego zagospodarowanie (ptactwo), oświetlenie i monitoring.
- forma parku powinna architektonicznie i wizualnie nawiązywać do Placu Sienkiewicza.
Komunikacja na starówce:
- spowolnienie ruchu lokalnego,
- ograniczenie ruchu tranzytowego w centrum,
- poszerzenie chodników, likwidacja krawężników,
- wyznaczenie ciągów pieszych i rowerowych prowadzących do i przez centrum,
- połączenie obu placów i parku pasażem pieszo-jezdnym dogodnym dla rodziców z wózkami, małymi dziećmi, dla rowerzystów,
- wytyczenie pasażu równoległego do ruchu pojazdów na trasie: ul. Kaliska – Plac Wojska Polskiego – Plac Sienkiewicza – Dziki Ogród – Deptak Księży – Zieleniak – plac przed „Barbórką” – os. 650-lecia – deptak,
- kompleksowa modyfikacja organizacji ruchu samochodów w mieście,
- przywrócenie ruchu na ul. Kaliskiej,
- ustalenie dla ul. Uniejowskiej i Ogrodowej oraz południowej strony Placu Sienkiewicza ruchu dwukierunkowego,
- ustalenie dla ul. Kolskiej i odcinka ul. 3 Maja ruchu jednokierunkowego,
- wyznaczenie na ulicach jednokierunkowych stanowisk parkingowych.
Centrum rozrywki i relaksu; miejsce handlu i usług; a może przestrzeń dla kultury i sztuki? Jaką rolę powinny spełniać place Wojska Polskiego i Sienkiewicza oraz przyległe do nich ulice? Odpowiedź na te pytania była pierwszym zadaniem uczestników turkowskich konsultacji społecznych. Potem, w czasie warsztatów progra-mowych i projektowych, mieszkańcy zastanawiali się jak zaprojektować lub przebudować te miejsca, by swoją funkcję spełniały. Na koniec rozmawiano o tym czym wypełnić starówkę, jak ją urządzić, by zyskała niepowtarzalny charakter i była miejscem chętnie odwiedzanym także z powodu estetyki otoczenia.
Udało się? Zdaniem moderatora konsultacji – architektki i urbanistki dr Dagmary Mliczyńskiej-Hajda – udało się doskonale. Uczestnicy warsztatów wypracowali spójny, logiczny i ciekawy projekt takich zmian w centrum Turku, który pozwoli ożywić tę część miasta, przywrócić jej blask i znaczenie. Pomysły turkowian zebrane w jeden dokument mogą z powodzeniem stać się materiałem wyjściowym dla projektantów nowego oblicza starówki.
W warsztatach w sumie wzięło udział ponad 100 osób, choć aktywnie w większości spotkań uczestniczyła grupa 30-40 osób. To, zdaniem dr Mliczyńskiej-Hajda, i tak sporo, zważywszy, że nawet w dużych miastach, jak Kraków czy Poznań, podobne dyskusje gromadziły mniej osób. Najbardziej aktywni turkowianie, uczestniczący w więcej niż 4 warsztatach, podczas ostatniego spotkania otrzymali osobiste podziękowania od Burmistrza Turku. Wtedy też dokonano prezentacji wypracowanych podczas konsultacji wniosków. Skrót tego programu prezentujemy w ramce.
Najlepszym dowodem uznania dla trudu uczestników warsztatów było zapewnienie Burmistrza Zdzisława Czapli, że wypracowane podczas konsultacji wnioski nie trafią do szuflady. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony konkurs na wybór projektu koncepcji architektonicznej zmian na starówce. Będzie ona musiała być ściśle oparta na wnioskach z konsultacji. Zwycięzca konkursu, oprócz nagrody pieniężnej, może otrzymać możliwość wykonania projektu bez przetargu. Następnym krokiem, już w przyszłym roku, będzie zlecenie opracowania dokumentacji przebudowy starówki. Posiadając dokumentację będzie można wystąpić o środki finansowe np. z Unii Europejskiej. Te będą niezbędne, bo na realizację pomysłów turkowian potrzebna będzie ogromna kwota, z pewnością przerastająca możliwości miejskiego budżetu.
Jeśli się uda będzie to duży cywilizacyjny skok dla naszego miasta. Rewitalizacja starówki poprawi estetykę tej części Turku, sprawi, że mieszkańcy lepiej będą się w niej czuli. Będzie to powód wielkiej dumy dla nas wszystkich – tak oczekiwania wobec efektów konsultacji podsumował Burmistrz Czapla.
Ł. Maciejewski
Mieczysław Szczepaniak:
Zamiary polepszenia wizerunku centrum powinny być zawsze konsultowane ze społeczeństwem, które przecież tu mieszka i wie jak poprawić wizerunek miasta, jak ono powinno wyglądać. Wierzę, że to co tu wypracujemy będzie miało wypływ na przyszłość miasta, ale pewnie będzie to też zależało od środków finansowych.
Włodzimierz Filipczak:
Jest to bardzo fajna sprawa, że my, mieszkańcy, możemy decydować o tym jak to miasto ma wyglądać. Bardzo podoba mi się aktywność ludzi, którzy tu przychodzą. Świetnie się dyskutuje, jest wielka nić porozumienia. Szkoda tylko, że na pierwszych spotkaniach było wiele osób, a potem to gdzieś zginęło.
Dawid Marszałkowski:
Konsultacje społeczne są bardzo potrzebne w takich tematach jak rewitalizacja. Przychodzą tu mieszkańcy, czyli właśnie ci, którzy mają najwięcej do powiedzenia na temat tego czego potrzeba w tych przestrzeniach. I to od nich zależy jak będzie wyglądać cała przestrzeń publiczna w mieście. Mi najbardziej zależy na opracowanie układu komunikacyjnego dla Starówki.
Jacek Sulkowski:
Uważam, że taki dialog społeczny jest potrzebny, nie tylko w tej dziedzinie, ale w wielu innych także. Dzięki temu będziemy mogli poznać potrzeby społeczeństwa. Będę wymagał, by to co my tu wypracujemy było wzięte pod uwagę przy realizacji, bo inaczej cały nasz wysiłek byłby bez sensu.
Uczestnicy drugiego warsztatu projektowego, podobnie jak na poprzednich spotkaniach, zostali przypisani do pięciu grup, w których uszczegółowiali swoje pomysły na rozwiązania funkcjonalne centrum miasta. Na koniec prezentowali i omawiali efekty swojej pracy.
W środę, 24 października prowadząca warsztaty Dagmara Mliczyńska-Hajda podsumuje cykl konsultacji społecznych. Na to spotkanie zapraszamy wszystkich, szczególnie tych z Państwa, którzy choć raz brali udział w konsultacjach.










Tym razem przeprowadzony został warsztat programowy. Wszyscy uczestnicy spotkania losowo przydzieleni zostali do grup oznaczonych kolorystycznie. W pracach każdej z grup uczestniczyło po 6 do 8 osób. Grupy najpierw debatowały we własnym gronie, po czym wypracowywały swoje stanowisko, a następnie wyniki prac grup były prezentowane. W efekcie powstał ciekawy zbiór rozwiązań dla centrum miasta, będący konsensusem ludzie z różnych środowisk, różnych branż i w różnym wieku, pracujących w ramach jednej grupy.
W przyszłym tygodniu, tj. w czwartek 4 października, przeprowadzony zostanie pierwszy z dwóch warsztatów projektowych. Kolejny warsztat projektowy zaplanowany został na 10 października. Spotkanie finałowe konsultacji społecznych odbędzie się 24 października. Przypominamy, że wszystkie spotkania odbywają się o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury. Cały czas też można przyprowadzić ze sobą dzieci, dla których na czas zajęć warsztatowych dla rodziców, zapewniona jest opieka przedszkolanki.
Klipy z warsztatu: film nr 1 film nr 2 film nr 3






























Tematem dzisiejszego spotkania będą wnioski mieszkańców Turku zgłoszone podczas ubiegłotygodniowej debaty programowej. Opracowano wówczas listę 14 zagadnień. Są wśród nich postulaty dotyczące ruchu drogowego (m.in. zamknąć ruch na Placu Wojska Polskiego, udostępnić przejazd poprzez ul. Kolską i ul. 3 Maja, fragmenty obu ulic zmienić na drogi jednokierunkowe, zamknąć ruch na rynku), zieleni miejskiej (polepszyć wizerunek parku przy kościele NSPJ, zlikwidować zieleń na rynku, posadzić drzewa dające cień) czy tzw. małej architektury (więcej ławeczek na rynku, unowocześnić fontannę).
W oparciu o te postulaty uczestnicy dzisiejszych warsztatów podejmą najważniejszą decyzję konsultacji – zdecydują jaką rolę powinna starówka pełnić: handlową, rekreacyjną, kulturalną, a może będącą połączeniem tych wszystkich. Z kolei na następnych warsztatach zastanawiać się będą jak centrum miasta powinno wyglądać, by spełniło swe zadanie. Efektem wszystkich prac będzie rekomendowany władzom Turku dokument zawierający kompleksowy program zmian, które mają służyć rozwojowi starówki w kierunku przyjętym podczas konsultacji.
Konsultacje odbywają się metodą uspołecznioną, która zakłada, że zmiany tylko wtedy będą miały akceptację mieszkańców, gdy oni sami zdecydują o ich kształcie. Dlatego tak ważny jest udział turkowian w tych pracach. Do Miejskiego Domu Kultury, gdzie odbywają się spotkania, przyjść może każdy. Nie trzeba się zapisywać, umawiać, ani wcześniej zgłaszać, można natomiast zabrać ze sobą dzieci, którymi na miejscu zajmie się doświadczona opiekunka. Początek dzisiejszych warsztatów o godz. 17.00.
Ekspertem czuwającym nad przebiegiem konsultacji jest architekt i urbanistka Dagmara Mliczyńska-Hajda, była Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Ministerstwa Gospodarki i Pracy, niedawno Radca Ministra Rozwoju Regionalnego, obecnie doradca i konsultant samorządów, instytucji naukowo-badawczych oraz ekspert unijny, autorka i współautorka 60 opracowań dotyczących rozwoju i rewitalizacji miast, planowania przestrzennego oraz polityki regionalnej.
DLA PUBLICZNYCH PRZESTRZENI CENTRUM NASZEGO MIASTA TURKU
Wnioski/uwagi mieszkańców biorących czynny udział w debacie programowej:
1. Zamknąć ruch na pl. Wojska Polskiego, ale udostępnić przejazd poprzez ul. Kolską i ul. 3 Maja;
2. ul. Kolską (od skrzyżowania do rynku) i część ul. 3 Maja, (od rynku do skrzyżowania z
ul. Browarną) zmienić na drogi jednokierunkowe, a na ul. Kolskiej przygotować miejsca
parkingowe skośne;
3. Pozostawić miejsca parkingowe przy kościele NSPJ.;
4. Polepszyć wizerunek parku przy kościele NSPJ;
5. Programem renowacji centrum objąć również park im. Żerminy Składkowskiej i przenieść z
rynku do ww. parku życie kulturalne, wybudować miejsca rozrywki, zabawy, jak np.: kawiarnię,
amfiteatr, plac zabaw dla dzieci oraz polepszyć oświetlenie całego parku;
6. Pozostawić ruch komunikacyjny w rynku, a teren zieleni zastąpić większą ilością miejsc
parkingowych;
7. Zamknąć ruch komunikacyjny w rynku, zlikwidować zieleń oraz parkingi na jego terenie,
posadzić drzewa umożliwiające schronienie się w słoneczne dni;
8. Zwiększyć ilość i jakość miejsc siedzących na terenie rynku;
9. Pozostawić fontannę, ale częściowo ją unowocześnić, np. na fontannę świetlną;
10. Usprawnić ruch komunikacyjny obsługujący centrum miasta, po wykluczeniu ruchu
komunikacyjnego na pl. Wojska Polskiego;
11. Plac Wojska Polskiego uczynić centrum kulturalno-rekreacyjnym miasta z pozostawieniem
funkcji handlowych i usługowych;
12. Zmienić ruch na dwukierunkowy – połączyć pierzeję południową pl. Sienkiewicza – ul.
Ogrodową z ul. Uniejowską. Odciąży się w ten sposób oba place z ruchu ulicznego;
13. Zadbać o wygląd elewacji na obu placach i przyległych ulicach, nie dopuszczając do
samowolnych zmian i przeróbek elewacji;
14. Ocalić balkony posesji na obu placach, stanowiące unikalny element architektoniczny tego
obszaru.

Było to już drugie spotkanie w ramach konsultacji społecznych nad mającym powstać programem rewitalizacji. Kiedy dorośli debatowali, ich dziećmi zajmowała się opiekunka.
Zapraszamy na kolejne spotkanie 26 września, godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury. Tym razem będzie to warsztat programowy. Rodzice tym razem także mogą przyjść z dziećmi, które będą pod
profesjonalną opieką przedszkolanki.



