Program ten powstał z myślą o rodzinach wielodzietnych mieszkających w naszym mieście i przyjęty został Uchwałą Nr XXXV/308/14 Rady Miejskiej Turku z dnia 8 maja 2014 roku w sprawie przyjęcia Programu "Turkowska Karta Dużej Rodziny".
Karta jest dokumentem uprawniającym jej posiadaczy do korzystania z ulg, zwolnień i preferencji na usługi i produkty zaoferowane przez jednostki organizacyjne miasta Turku, organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie a także osoby fizyczne i prawne prowadzące działalność gospodarczą na terenie miasta Turku.
Wniosek o wydanie Karty mogą składać rodziny wielodzietne niezależnie od:
- wysokości dochodu,
- nie jest istotne czy dziecko wychowuje jeden czy dwoje rodziców,
- każdy członek rodziny otrzymuje imienną kartę,
- nie ma obowiązku bycia z całą rodziną, aby móc skorzystać z karty.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad przyznawania i korzystania z "Turkowskiej Karty Dużej Rodziny" dostępne są na stronie internetowej miasta www.miastoturek.pl oraz w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Turku, ul. Kaliska 59, pokój nr 112 i 120.
Turek dołącza do grupy miast w Polsce, które wprowadzają udogodnienia dla rodzin wielodzietnych. Samorząd Miasta Turku prowadzi działania wspierające rodziny wielodzietne oraz stwarza warunki do jej rozwoju, a także ułatwienia im codziennego życia w ramach Programu "Turkowska Karta Dużej Rodziny".
Program skierowany jest do turkowskich rodzin, które wychowują co najmniej troje dzieci. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy ulgi, zwolnienia i preferencje, które obowiązywać będą w jednostkach organizacyjnych Gminy Miejskiej Turek, a także wśród lokalnych przedsiębiorców – podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na terenie miasta Turku.
Zapraszam więc do wzięcia udziału w Programie "Turkowska Karta Dużej Rodziny". Zachęcam do wypełnienia wniosku, który należy złożyć w Urzędzie Miejski w Turku. Przyjść odebrać Kartę i z niej skorzystać.
Burmistrz Miasta Turku
Aleksandra Purcel-Kowalska – kierownik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Turku
pokój nr 112
telefon 63 289 61 44
Edyta Kacprzak–Potyralska – inspektor ds. problematyki społecznej,
pokój nr 120
telefon 63 289 61 45
e-mail: edyta.potyralska@miastoturek.pl




Lista Podmiotów Programu "Turkowska Karta Dużej Rodziny"
Jednostki organizacyjne Gminy Miejskiej Turek
Miejski Dom Kultury
ul. Kościuszki 13
62-700 Turek
Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Dworcowa 5
62-700 Turek
Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera
Plac Wojska Polskiego 1
62-700 Turek
Ośrodek Sportu i Rekreacji
ul. Sportowa 9a
62-700 Turek
Firmy
Zakład Handlowo–Usługowo Transportowy
ul. Piłsudskiego 3/24
62–700 Turek
Przedsiębiorstwo Produkcyjno–Usługowo-Handlowe "Pinus" Tadeusz Pisula
ul. Milewskiego 10 a
62–700 Turek
Kancelaria Prawno Finansowa MAX
ul. Dobrska 11
62–700 Turek
Salon Fryzjerski "Styl"
ul. Aleja NSZZ Solidarności 17
62–700 Turek
Salon Fryzjerski S.C.
K. Rosiak i wspólnik
ul. Mickiewicza 3
62–700 Turek
Sklep KREDKA
ul. Komunalna 4
62–700 Turek
Dystrybucja Produktów Naftowych Test-Oil Drzewiecka&Ostrouch s.c.
ul. Kolska Szosa 7a/20
62-700 Turek
Uniwersytecka Szkoła Kształcenia Indywidualnego Sp. z o.o.
ul. Ładna 2
31–444 Kraków
Leader School Anna Ślósarska
ul. Gorzelniana 1
62–700 Turek
DAWW SERWIS – Dawid Oblizajek
ul. Mikołaja Koprenika 3
62–700 Turek
DAVO Dawid Rosiak
Restauracja Staromiejska
Plac Wojska Polskiego 8
62–700 Turek
Paulina Gębczyńska – Ograbek Studio zdjęciowe ,,Na zawsze"
ul. Kolska 30
62–700 Turek
PHU Dystrybucja Gazu Janusz Terpiłowski
Turkowice 121 d
62–700 Turek
Salon Sukien Ślubnych i Wizytowych Nataliq
ul. 3 Maja 15
62–700 Turek
BETA Beata Sylwestrzak ,,Słowianka"
ul. Nowa 22
62–700 Turek
PIDO Sp. z o.o.
ul. Konińska 24
62–700 Turek
EL – GAZ Leszek Włodarczyk
ul. Kolska Szosa 17
62 – 700 Turek
Zaproszenie do współpracy w zakresie realizacji Programu "Turkowska Karta Dużej Rodziny"

Kto może otrzymać Turkowską Kartę Dużej Rodziny.
Turkowską Kartę Dużej Rodziny otrzymuje każdy uprawniony członek rodziny wielodzietnej składającej się z rodziców/opiekunów prawnych zamieszkujących na terenie miasta Turku mających na utrzymaniu troje lub więcej dzieci w wieku do 18 roku życia (lub do ukończenia 25 roku życia, w przypadku gdy dziecko uczy się lub studiuje), zaś w przypadku dzieci niepełnosprawnych bez ograniczenia wieku pozostających pod opieką rodzica.
Miejsce złożenia wniosku o wydanie Turkowskiej Karty Dużej Rodziny.
W celu otrzymania Karty dla uprawnionych członków rodziny, rodzic/opiekun prawny składa w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Turku, ul. Kaliska 59 wniosek. Do złożenia wniosku niezbędne jest okazanie dowodu osobistego. Rozpatrzenie wniosku oraz wydanie Turkowskiej Karty Dużej Rodziny następuje w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. Każdy z małżonków jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie Turkowskiej Karty Dużej Rodziny dla współmałżonka.
Miejsce pobrania wniosku o wydanie Turkowskiej Karty Dużej Rodziny.
Wniosek jest dostępny na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Turku pod adresem www.miastoturek.pl, w Burze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Turku, ul. Kaliska 59 oraz Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Turku, pokój 120.
Jakie dokumenty należy dołączyć a jakie przedstawić do wglądu przy składaniu wniosku o wydanie Turkowskiej Karty Dużej Rodziny.
Do wniosku należy załączyć zaświadczenie lub oświadczenie potwierdzające kontynuowanie nauki przez dzieci powyżej 18-go roku życia, a także przedstawić do wglądu:
1) w przypadku rodziców/opiekunów prawnych – dowód tożsamości ze zdjęciem,
2) w przypadku dzieci – akt urodzenia, aktualną legitymację szkolną,
3) w przypadku studentów – aktualną legitymację studencką,
4) w przypadku rodziny zastępczej postanowienie Sądu o ustanowieniu rodziny zastępczej,
5) w przypadku opiekuna prawnego – oryginał postanowienia sądu o ustanowieniu opieki prawnej nad dzieckiem,
6) w przypadku rodzin z dzieckiem/ dziećmi niepełnosprawnym(i) powyżej 18-go roku życia – oryginał orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.
Na jaki okres wydawana jest Turkowska Karta Dużej Rodziny.
Turkowska Karta Dużej Rodziny wydawana jest na okres jednego roku.
Jak otrzymać "Turkowska Kartę Dużej Rodziny?
Masz firmę? Przystąp do Programu Turkowska Karta Dużej Rodziny
Lista podmiotów zgłoszonych do programu
Katalog ulg i zniżek w ramach Karty Dużej Rodziny
Program „Wielkopolska Karta Rodziny” został przyjęty przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego 29 maja 2014 roku, Uchwałą Nr 4705/2014 i jest Programem działań na rzecz rodzin wielodzietnych z województwa wielkopolskiego.
Adresatem działań w ramach Programu „Wielkopolska Karta Rodziny” objęte są rodziny 3+.
Samorząd Województwa Wielkopolskiego zobligowany jest przez ustawodawcę do prowadzenia polityki rodzinnej z równoczesnym naciskiem na wprowadzanie nowych, innowacyjnych rozwiązań w zakresie polityki społecznej. Dzięki innowacyjnym instrumentom aktywizacji społecznej możemy realnie wpływać na funkcjonowanie rodziny i czynić je łatwiejszym. Takim innowacyjnym instrumentem jest karta Programu „Wielkopolska Karta Rodziny”. Program stał się istotnym elementem polityki samorządu, ułatwiającym rodzinom wielodzietnym łatwiejszy dostęp do dóbr i usług pozostawiając w ich rodzinnych budżetach więcej pieniędzy.
Wielkopolska Karta Rodziny zapewnia rodzinom wielodzietnym korzystanie na preferencyjnych warunkach z katalogu oferty kulturalnej, oświatowej, rekreacyjnej i transportowej poprzez system zniżek wprowadzony przez Podmioty przystępujące do Programu „Wielkopolska Karta Rodziny”.
Więcej informacji znajduje się tutaj: Wielkopolska karta rodziny - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu (rops.poznan.pl)
Tańsze bilety kolejowe, zniżki na bilety do muzeów czy wejście na basen – m.in. takie korzyści czekają posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Wnioski o jej otrzymanie można składać w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania rodziny z co najmniej trójką dzieci. Mieszkańcy Turku mogą ubiegać się o wydanie karty ogólnopolskiej w Urzędzie Miejskim w Turku, ul. Kaliska 59.
Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny jest uzupełnieniem zniżek, do których uprawnia Turkowska Karta Dużej Rodziny. Karta jest również uzupełnieniem zniżek, które do tej pory przysługują rodzinom, np. w komunikacji krajowej, czy instytucjach kultury.
Karta Dużej Rodziny przyznawana jest rodzinie, która utrzymuje przynajmniej trójkę dzieci. Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Rodzice mogą korzystać z przywilejów, jakie daje Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny bez względu na to, czy są małżeństwem. Z karty korzystać mogą także małżonkowie rodziców. Dochód rodziny nie jest kryterium przyznania karty.
Rodzice będą mogli korzystać z karty dożywotnio, dzieci – do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do 25 roku życia. W przypadku osób niepełnosprawnych karta wydawana jest na czas orzeczenia o niepełnosprawności.
Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny wydawana będzie bezpłatnie, każdej osobie zgłoszonej we wniosku. Program oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień zarówno w instytucjach publicznych, jak i na usługi oferowane przez podmioty prywatne. Posiadacze karty będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Lista miejsc i wysokość zniżek dostępna będzie na stronie www.rodzina.gov.pl. Lista będzie aktualizowana na bieżąco.
WNIOSEK O PRZYZNANIE KARTY DUŻEJ RODZINY LUB WYDANIE DUPLIKATU KARTY DUŻEJ RODZINY
Do wniosku należy dołączyć:
w przypadku rodzica dokument potwierdzający tożsamość oraz oświadczenie, że rodzic nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci kserokopię dowodów osobistych obojga rodziców,
- w przypadku małżonka rodzica dokument potwierdzający tożsamość oraz akt małżeństwa,
- w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18 roku życia – akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość,
- w przypadku dzieci w wieku powyżej 18 roku życia dokument potwierdzający tożsamość oraz oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce,
- w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18 roku życia dokument potwierdzający tożsamość oraz orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności,
- w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka,
- w przypadku osób przebywających w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o których mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oświadczenie o pozostaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiada na pytania dotyczące Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny, w zakresie limitu preferencyjnego zużycia energii elektrycznej do 3 MWh - OKDR_wyjaśnienia_dot._limitu_zużycia_energii_elektrycznej.pdf
Więcej informacji na temat Karty Dużej Rodziny znajduje się na stronie internetowej: Pytania i odpowiedzi - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)