Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
Jak turkowianie widzą Rynek swojego miasta i jego okolice? Jakie funkcje powinny spełniać te miejsca? Co powinno się w nich dziać? A wreszcie jak powinny one wyglądać? Na takie pytania odpowiadać sobie będą uczestnicy konsultacji społecznych dotyczących renowacji placów Wojska Polskiego i Sienkiewicza oraz ulic do nich przyległych. Cykl obejmujący 6 spotkań rozpoczął się wczoraj i potrwa do końca października.

Na wczorajsze, wprowadzające spotkanie do Miejskiego Domu Kultury przyszło około 80 osób. Jego celem było przede wszystkim przekonanie turkowian, że istnieje ścisły związek między jakością ich życia w mieście, a tym jak wygląda publiczna przestrzeń wokół nich. Mówiąc prościej, że to jak się czują, zależy także od tego, po jakich chodnikach spacerują, czy jak wygląda otaczająca ich zieleń. Potwierdzają to badania statystyczne.

Właśnie dlatego, zdaniem prowadzącego konsultacje eksperta, warto poważnie zastanowić się jak tę publiczną przestrzeń w Turku zmieniać i kształtować, by lepiej zaspokajała pragnienia mieszkańców. Czy, na przykład, turkowska starówka powinna być miejscem kontaktu mieszkańca z zielenią i spokojem, rozrywką, handlem a może ze wszystkim naraz? Tym właśnie rozważaniom służyć mają konsultacje społeczne.

Konsultacje przeprowadzone zostaną metodą partycypacyjną, co oznacza, że to właśnie turkowianie, nie urzędnicy, ani architekci, tylko zwykli mieszkańcy miasta będą decydować o przyszłym kształcie centrum. Skoncentrują się na tym, co sami chcieliby na starówce znaleźć, co ma się tam dziać, a wreszcie jak winna ona wyglądać.

W ramach konsultacji odbędzie się jeszcze 5 spotkań. Kolejne odbędzie się 20 września, także w MDK o godz. 17. Będzie to debata programowa. Wstępem do niej będzie omówienie nietypowego sondażu, w którym już teraz udział mogą wziąć turkowianie. Sondaż polega na zrobieniu zdjęć lubianym i nielubianym rejonom starówki i wysłanie ich do 17 września na adres promocja@miastoturek.pl.


W tym i każdym kolejnym, co tygodniowym spotkaniu mogą uczestniczyć wszyscy chętni, bez potrzeby zapisywania się.

Ekspertem czuwającym nad przebiegiem konsultacji jest architekt i urbanistka Dagmara Mliczyńska-Hajda, była Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Ministerstwa Gospodarki i Pracy, niedawno Radca Ministra Rozwoju Regionalnego, obecnie doradca i konsultant samorządów, instytucji naukowo-badawczych oraz ekspert unijny, autorka i współautorka 60 opracowań dotyczących rozwoju i rewitalizacji miast, planowania przestrzennego oraz polityki regionalnej.

Ł. Maciejewski