ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA DOTYCZĄCE „SYSTEMU GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI NA TERENIE MIASTA TUREK”

1.Co w przypadku kiedy nie złożę deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami ?

W razie stwierdzenia braku złożenia deklaracji przez właściciela nieruchomości zamieszkałej, Burmistrz Miasta Turek będzie uprawniony do wydania decyzji administracyjnej o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

2.W jaki sposób urząd sprawdza ile osób mieszka w danym lokalu czy domu? Ktoś może przecież zadeklarować, że w jego domu mieszkają 2 osoby i płacić np. 26,20 zł za miesiąc, a tak naprawdę powinien płacić za 5 osób ?

Sposoby weryfikacji deklaracji są co najmniej trzy: porównanie deklaracji z danymi wynikającymi z meldunków, list wyborczych oraz danych z ewidencji podatku od nieruchomości, itd.

3.Jak często trzeba będzie wnosić opłatę za gospodarowanie odpadami?

Takie opłaty trzeba będzie wnosić co miesiąc, do 22 dnia każdego miesiąca, poczynając od miesiąca lipca br.

4.Co w przypadku kiedy nie będę płacił za odpady?

W razie stwierdzenia braku opłaty Burmistrz Miasta Turek będzie uprawniony do wydania decyzji określającej wysokość zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami wraz z odsetkami. A następnie będzie mógł wyegzekwować tą opłatę w postępowaniu egzekucyjnym.

5.Czy istnieje możliwość zmiany założonej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami ?

Tak, każdy kto złożył deklarację może ją skorygować. W tym celu należy osobiście przyjść do Urzędu Miejskiego w Turku pok. 109.

6.Czy jest prowadzona edukacja dotycząca odbioru i segregacji śmieci?

Akcja informacyjna odnośnie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi jest prowadzona poprzez ulotki, stronę internetową urzędu, plakaty, bezpośrednie spotkania z mieszkańcami oraz osobami zarządzającymi nieruchomościami, itp. Liczymy na współpracę lokalnych mediów.

Opracował
Kierownik Wydziału IGO