Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

Wszyscy mówią, że bioodpady segregować trzeba. Ale mało kto wie dlaczego naprawdę warto je segregować. Osoby chcące poznać przyczyny, dla których oddzielenie bioodpadów od innych śmieci ma sens, polecamy poniższy tekst autorstwa Waldemara Trojana, kierownika Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Turku.

Na wstępie trzeba przybliżyć czytelnikowi samo pojęcie „bioodpadów”, które jest niezbędne do zrozumienia problematyki niniejszego artykułu. Otóż zgodnie z definicją zawartą w ustawie o odpadach – przez „bioodpady” rozumie się m.in. ulegające biodegradacji odpady z ogrodów i parków oraz odpady kuchenne z gospodarstw domowych, itd.

Bioodpady stanowią znaczną część, bo aż ok. 30% wszystkich odpadów komunalnych wytwarzanych w gospodarstwach domowych. Oddzielenie ich od reszty śmieci daje możliwość posegregowania nawet do ok. 90% wszystkich odpadów pochodzących z gospodarstw domowych. Dzięki temu mniej niepotrzebnych śmieci trafia na wysypiska, a więcej jest poddawane selektywnemu odzyskowi.

W nowym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi, który na terenie miasta Turku obowiązuje od 1 lipca tego roku, odpady ulegające biodegradacji (zielone, ogrodowe, kuchenne)powinny być zbierane selektywnie, oddzielnie od innych śmieci, tak aby odbiorca tych odpadów mógł je odebrać osobno, nie mieszając ich z innymi odpadami komunalnymi. Właśnie taki cel przyświecał prawodawcy tworzącemu nowe prawo śmieciowe.

Ale to nie jedyna przyczyna, dla której warto segregować bioodpady. Wydzielenie odpadów zielonych, ogrodowych czy kuchennych poprzez selektywną zbiórkę i odzysk ma jeszcze inne pozytywne aspekty. Choćby takie jak możliwość ich wykorzystania przy produkcji nawozów lub środków wspomagających uprawę roślin, które poprawiają właściwość gleby. Lub też do produkcji biogazu, tj. odzysku energii, która zostanie wykorzystana np. do ogrzania naszych domów.

Taki sposób wykorzystywania bioodpadów wymaga skomplikowanego procesu przetwarzania czystych, zbieranych selektywnie bioodpadów, który fachowcy nazywają recyklingiem organicznym. Aby ten proces mógł zostać uruchomiony niezbędne jest selektywne zbieranie bioodpadów.

Każdy z nas może jednak w prosty sposób, we własnym zakresie poddawać odzyskowi bioodpady pochodzące z jego gospodarstwa domowego przez tzw. kompostowanie. Kompostowanie to prosty, tani i szybki sposób na uzyskanie wysokiej jakości nawozu i jednocześnie zagospodarowanie własnych bioodpadów.

Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców Naszego miasta do selektywnej zbiórki bioodpadów. Razem zadbajmy o środowisko.

Waldemar Trojan 
Kierownik Wydziału Gospodarki Odpadami 
Urzędu Miejskiego w Turku

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Są one niezbędne do tego, aby jak najlepiej wykorzystać zasoby strony internetowej, na której się znajdujesz. Żadna ze znajdujących się w nich informacji, nie będzie służyć do zidentyfikowania Ciebie.
Zamknij