ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA DOTYCZĄCE „SYSTEMU GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI NA TERENIE MIASTA TUREK”

1.Dlaczego zmieniono ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?
Zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi mają sprawić, że nikomu nie będzie opłacało się wyrzucać śmieci na dzikie wysypiska, bo wszyscy mieszkańcy będą objęci systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Celem zmian jest również zwiększenie poziomu recyklingu i odzysku odpadów zebranych selektywnie, a także zmniejszenie masy odpadów ulegających biodegradacji kierowanych do składowania.

2.Od kiedy będzie obowiązywał nowy system gospodarki odpadami?
Nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi zacznie funkcjonować w Polsce od 1 lipca 2013r.

3.Do kiedy można korzystać z dotychczasowych umów na odbiór odpadów?
Indywidualne umowy na odbiór odpadów komunalnych obowiązują do 30 czerwca 2013r.

4.Czy aktualnie obowiązujące umowy na odbiór odpadów komunalnych po 30.06.2013r. same stracą ważność?
Nie, dlatego dotychczasową umowę z firmą obecnie odbierającą odpady należy samodzielnie wypowiedzieć. Należy zrobić to odpowiednio wcześnie, w zależności od zapisów w indywidualnej umowie. Z wyjątkiem sytuacji w których firma obecnie odbierającą odpady komunalne sama złoży wypowiedzenie.

5.Jaka jest metoda naliczania opłaty?
Metoda, która obowiązuje na terenie Gminy Miejskiej Turek to: iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość x stawka (13,10 zł lub 17 zł).

6.Czy segregując odpady będę płacił mniej?
Tak. Dla osób segregujących odpady jest ustalona obniżona stawka opłaty w wysokości 13,10 zł.