Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

Od kwietnia 2022 r. Partnerstwo ZIT Kolsko-Tureckie było beneficjentem projektu „Centrum Wsparcia Doradczego Plus”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Projekt realizowany jest wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej z udziałem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Wsparcie zakończyło się opracowaniem strategii terytorialnej Partnerstwa oraz wskazaniem projektów kluczowych dla rozwoju obszaru Partnerstwa.

Członkowie Partnerstwa zdecydowali, o wyborze rodzaju strategii jaka została przygotowywana wraz z kolejnymi podejmowanymi działaniami.  Uzgodniono, że będzie to strategia terytorialna. Strategia opracowana została na lata 2022-2030.

Pierwszym dokumentem jaki powstał na potrzeby opracowania strategii był Raport Diagnostyczny opracowany w okresie od maja do października 2022 roku. Materiał zawiera podstawowe dane statystyczne, dane i opracowania gminne i powiatowe, badania społeczne i porusza wybrane, najważniejsze dla rozwoju obszaru Partnerstwa zagadnienia. Raport diagnostyczny opiera się także na analizach i danych zaczerpniętych z Monitora Rozwoju Lokalnego – narzędzia analiz Związku Miast Polskich. Pierwszym etapem prac nad przygotowaniem Raportu Diagnostycznego Partnerstwa ZIT Kolsko-Tureckie było zdefiniowanie elementów wskazujących na potencjały i bariery rozwojowe obszaru Partnerstwa. 

W następnym etapie zostały wykonane badania ilościowe i jakościowe, w ramach których  zrealizowano m.in. badanie opinii oraz planów życiowych młodzieży, badanie opinii mieszkańców, samorządów w zakresie współpracy i instytucjonalizacji Partnerstwa, badania przedsiębiorczości. Przeprowadzonych zostało szereg spotkań i debat członków Grupy Roboczej Rady Partnerstwa, a także warsztaty z reprezentantami grup interesariuszy.

Pierwotny dokument diagnostyczny został opracowany na dzień 28 października 2022 r.

W kolejnych miesiącach diagnoza została uzupełniona o wybrane zagadnienia i aktualne dane, elementy które w toku prac strategicznych uznano za istotne z punktu widzenia opracowywanej Strategii ZIT. Proces prac diagnostycznych i strategicznych był koordynowany przez Zespół Doradców Związku Miast Polskich i Grupę Roboczą oraz nadzorowany przez Radę Partnerstwa.

Wstępny projekt Strategii ZIT został przygotowany przez partnerów i zespół ekspertów Związku Miast Polskich w okresie listopad 2022 r. – kwiecień 2023 r. w ramach projektu CWD+. Ostateczny kształt projektu strategii powstał jako wynik etapu trzeciego - konsultacji i opiniowania w ramach zarówno wewnętrznych konsultacji partnerów, roboczych konsultacji z interesariuszami, a także formalnych procedur konsultacji i opiniowania adekwatnych dla Strategii ZIT.

Projekt strategii został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Partnerstwa oraz Radę Społeczno – Gospodarczą.

Po przyjęciu projektu przez Rady Miast i Gmin wszystkich Partnerów, w dniu  3 października 2024 r. Strategia Terytorialna Partnerstwa Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kolsko-Tureckiego Obszaru Funkcjonalnego, zgodnie z art. 34 ust. 6 pkt 2 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz. U. poz. 1079), została pozytywnie zaopiniowana przez Instytucję Zarządzającą FEW 2021+ (3 października 2024 r.).

 

Dokumenty do pobrania:

https://wrpo.wielkopolskie.pl/dowiedz-sie-wiecej-o-programie/fundusze-europejskie-dla-Wielkopolski-2021-2027/zapoznaj-sie-z-prawem-i-dokumentami-few-2021-2027/1401

Strategia Terytorialna ZIT Kolsko – Tureckie – pdfStrategia_Terytorialna_Partnerstwa_ZIT_Kolsko-Tureckiego_OF_.pdf