Na terenie budowy Geotermii Turek zdemontowana została wiertnia, zaś prace przy budowie ciepłowni są zaawansowane na poziomie ponad 90 procent. Jednocześnie władze miasta Turku wraz z Zarządem Spółki PGKiM, poszukują źródeł finansowania trzeciego odwiertu geotermalnego.
Wywiercony drugi otwór ma długość 2665 m. Właśnie trwają badania fizyko-chemiczne pobranej wody geotermalnej. Na ukończeniu są prace przy trzecim (ostatnim) układzie technologicznym ciepłowni. Wkrótce mają zakończyć się także prace związane z systemem ciepłowniczym. To oznacza, że o zrobienia pozostaną roboty złączeniowe poszczególnych branż i roboty drogowe na terenie obiektu.
Zakończenie inwestycji ma nastąpić do 31 grudnia 2025 roku, zaś uruchomienie ciepłowni do 30 czerwca 2026 roku. Na tym jednak działania Miasta Turku związane z geotermią się nie kończą. W planach jest trzeci odwiert geotermalny, który pozwoli na zwiększenie wydajności Geotermii Turek.
Trzeci otwór geotermalny pozwoli też na wykorzystanie ciepłych wód do rekreacji i balneologii, a zatem w basenach geotermalnych. Na to potrzebne będą olbrzymie środki, których władze Turku i spółki komunalnej poszukują.
W tym tygodniu burmistrz Romuald Antosik wraz z Mirosławem Wypiórem, prezesem PGKiM Sp. z o.o. w Turku, udali się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Tam z Robertem Gajdą - wiceprezesem NFOŚiGW rozmawiali o szansach i możliwościach pozyskania środków z trzeci odwiert i budowę basenów geotermalnych.
-Po wstępnych rozmowach i analizach dostaliśmy zielone światło na złożenie wniosku na dofinansowanie kolejnego odwiertu geotermalnego w Turku – podsumowuje spotkanie burmistrz Romuald Antosik.
To oznacza, że przed Miastem i PGKiM kolejne zadanie związane z wykorzystaniem ciepłych wód geotermalnych znajdujących się pod Turkiem.