Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj, tj. 18 kwietnia 2024 r. podpisana została umowa na wykonanie odwiertu geotermalnego. To oznacza, że wszystkie prace przy budowie Geotermii Turek ruszają pełną parą, a w grudniu 2025 roku mają się zakończyć. Odwiert i budowa ciepłowni geotermalnej mają kosztować ponad 90 milionów zł.
Odwiert, jak też ciepłownia geotermalna, powstają w ramach projektu „Wykonanie odwiertu Turek GT-2, budowa ciepłowni geotermalnej oraz rurociągu pomiędzy odwiertem Turek GT-1 i odwiertem Turek GT-2”, na który PGKiM Sp. z o.o. w Turku, przy wsparciu burmistrza Romualda Antosika, pozyskało łącznie 73,5 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W kwocie tej jest 36.995.308 zł dofinansowania oraz 36.582.007 zł pożyczki. 
 
5 kwietnia podpisana została umowa na budowę ciepłowni geotermalnej, o wartości 61.324.110,00 zł. Wykonawca na przekazanym placu budowy przy ul. Korytkowskiej rozpoczął już pracę. 
 
Kolejnym etapem było podpisanie umowy na odwiert geotermalny. Będzie to otwór chłonny zatłaczający Turek GT-2, zaprojektowany w kształcie litery „J”, o głębokości końcowej 2624,5 m (±10%). Wyłonionym w przetargu wykonawcą została firma UOS DRILLING S.A. z Warszawy, który do gorących wód geotermalnych pod Turkiem dowierci się za sumę 23.927.447,07 zł.
 
Umowę na wykonanie odwiertu podpisali: Mirosław Wypiór – Prezes PGKiM Sp. z o.o. w Turku oraz Arkadiusz Biedulski – Prezes Zarządu i Janusz Dańda – Członek Zarządu UOS DRILLING S.A. Termin realizacji umowy to 13 miesięcy.
 
Przypomnijmy, całkowity koszt Geotermii Turek wynosi 90.536.997 zł. Ciepłownia ma być gotowa do 31 grudnia 2025 roku, a odwiert w połowie 2025 roku.
 
Tymczasem przy okazji uruchomienia odwiertu swoją pracę wreszcie będzie mógł wykonać Szymon Izydorczyk, który podczas licytacji WOŚP w 2022 roku wygrał licytację dającą mu możliwość uruchomienia wielkich wierteł, które będą drążyć otwór geotermalny Turek GT-2. 
img_8327
img_8345
img_8353
img_8356

Pozostałe aktualności

Koncepcja rewitalizacji rynku

Jest już gotowa koncepcja rewitalizacji Placu Wojska Polskiego w Turku. Teraz dokument będzie przesłany do konsultacji z konserwatorem zabytków, gdyż miejski rynek znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej.

Więcej…

Spotkaj się z Barbarą Wysoczańską – autorką bestselerów

Już w najbliższy piątek, 24 maja, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku odbędzie się spotkanie z autorką bestselerowych powieści historyczno-obyczajowych – Barbarą Wysoczańską. Jej książki, których bohaterkami są nietuzinkowe i inspirujące kobiety, to jedne z najczęściej wypożyczanych pozycji w turkowskiej bibliotece. Spotkanie z pisarka rozpocznie się o godzinie 18.00.

Więcej…

Konkursy na stanowiska dyrektorów szkół

Urząd Miejski w Turku ogłosił nabory na stanowiska dyrektorów Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 5.

Więcej…