Dzisiaj, tj. 14 marca 2024 r. podpisane zostało porozumienie pomiędzy Burmistrzem Miasta Turku a Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku, w sprawie Klastra Energii „Zielona Energia Turek”.
Czym jest klaster energii? Zgodnie z ustawą ze stycznia 2024 roku o odnawialnych źródłach energii, klaster energii to porozumienie na rzecz współpracy w zakresie wytwarzania, magazynowania i równoważenia zapotrzebowania energii. Rada Miejska Turku 26 lutego podjęła uchwałę w sprawie utworzenia Klastra Energii „Zielona Energia Turek”. Klaster tworzyć będą Miasto Turek ze wszystkimi swoimi jednostkami (m.in. OSiR, szkoły, przedszkola) oraz PGKiM Sp. z o.o., w celu ograniczenia wysokiej emisji, rozwoju odnawialnych źródeł energii na potrzeby klastra, mieszkańców oraz lokalnych przedsiębiorców.
Ideą klastra energii jest bowiem dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej na obszarze naszego regionu, poprzez między innymi rozwój odnawialnych źródeł energii i metod ich zarządzania. Co ważne, w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej będą do dyspozycji środki skierowane właśnie do takich podmiotów jak klastry energii i ich członkowie, dając im możliwość pozyskania funduszy unijnych.
Stąd też, przewidując podjęcie działań w kierunku odnawialnych źródeł energii, utworzony został Klaster Energii pod nazwą „Zielona Energia Turek”, którego celami są m.in.: pozyskanie dofinansowania na odnawialne źródła energii, montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach PGKiM oraz miejskich, jak szkoły, przedszkola, pływalnia, hala sportowa i uzyskanie oszczędności w kosztach energii.
Porozumienie pomiędzy Miastem Turek z jego jednostkami a PGKiM Sp. z o.o. w sprawie przystąpienia do klastra „Zielona Energia Turek” otwiera drogę do jego rejestracji w Urzędzie Regulacji Energetyki, a następnie do pozyskania w przyszłości środków zewnętrznych na nowoczesne działania w zakresie odnawialnych źródeł energii.