Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
Burmistrzowie i wójtowie miast i gmin, w których w ramach porozumienia z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego realizowane będą przedsięwzięcia za ponad 8 mln euro.

Porozumienie o wartości ponad 8 mln euro podpisali dzisiaj Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Romuald Antosik – Burmistrz Miasta Turku. Chodzi o fundusze europejskie, które w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych obszaru kolsko-tureckiego będą pracowały na rzecz realizacji potrzeb 78 tys. mieszkańców.

            Dla miasta Turku, miasta Koła oraz gmin Turek, Koło, Brudzew i Kościelec przygotowana została specjalna pula pieniędzy unijnych na wspólne inwestycje i zadania. W tej puli dla naszego regionu przeznaczono ponad 8 mln euro. Po raz pierwszy w historii samorządów wielkopolski wschodniej powstał taki model współpracy partnerskiej miast i gmin z pulą pieniędzy na ponadgminne inwestycje.

Dla sformalizowania partnerstwa ZIT Kolsko-Tureckiego, którego liderem jest Turek, powołana została Rada Partnerstwa, w skład której weszli: Romuald Antosik – Burmistrz Miasta Turku, Krzysztof Witkowski –– Burmistrz Miasta Koła, Mariusz Rybczyński – Wójt Gminy Koło, Karol Mikołajczyk – Wójt Gminy Turek, Cezary Krasowski – Wójt Gminy Brudzew i Dariusz Ostrowski – Wójt Gminy Kościelec. Natomiast w lipcu tego roku na mocy uchwał podjętych przez wszystkie rady gmin, podpisane zostało porozumienie powołujące Związek ZIT Kolsko-Turecki. Jego głównym zadaniem będzie kreowanie polityki rozwoju na obszarze ZIT, opracowanie strategii i realizacja projektów, które z niej będą wynikać.

Porozumienie w sprawie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027 podpisali marszałek Marek Woźniak i burmistrz Romuald Antosik, w imieniu samorządów miasta Turku, miasta Koła, gmin Turek, Koło, Brudzew i Kościelec.

Podpisanie porozumienia otwiera drogę do realizacji wspólnych przedsięwzięć, zaplanowanych z opracowywanej właśnie strategii terytorialnej. Pieniądze dla ZIT można wykorzystać wyłącznie na ściśle wskazane działania. Gminy nie mają więc swobody w wydatkowaniu ich na dowolne inwestycje. Do realizacji w ramach ZIT będzie 30 projektów inwestycyjnych oraz społecznych.

Co powstanie dzięki unijnym pieniądzom?

Będą to projekty budowy ścieżek pieszo-rowerowych na terenie wszystkich gmin, a w szczególności projekt budowy ścieżki wzdłuż drogi wojewódzkiej 470 w gminach: Brudzew, Turek, Kościelec i w Mieście Turek. Docelowo ta ścieżka w przyszłości ma połączyć Turek z Kołem.

Część środków zainwestowana będzie w poprawę stanu terenów zielonych w Turku i w Kole. Chodzi o wprowadzenie więcej zieleni w zabudowę miejską, poprzez dodatkowe nasadzenia, skwerki zieleni i rewitalizację m.in. w zakresie nowej infrastruktury i elementów małej architektury.

W trosce o środowisko zaplanowany jest projekt, których celem jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych oraz zapewnienie odpowiedniej retencji wodnej przez stosowanie takich rozwiązań jak np. inteligentne systemy zagospodarowania wód, wprowadzanie zielonych fasad i dachów budynków czy zielonych przystanków.

Natomiast z myślą o najmłodszych mieszkańcach prowadzone będą inwestycje w poprawę jakości edukacji przedszkolnej i skutecznej edukacji szkolnej, podnoszenie kompetencji nauczycieli, rodziców oraz uczniów w ramach kompleksowych programów rozwojowych.

            Dla osób wymagających specjalistycznego wsparcia zaplanowano utworzenie punktów specjalistycznych usług społecznych, będących odpowiedzią na rosnące problemy osób, które borykają się z dostępem do specjalistycznej terapii dla siebie i swoich dzieci oraz rodzin borykających się z niewydolnością wychowawczą.

            Z kolei w odpowiedzi na potrzeby osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, prowadzone będą projekty związane z zatrudnieniem i odpowiednim przeszkoleniem osób świadczące usługi sąsiedzkie, usługi opiekuńcze i asystentów rodziny.

img_1630
img_1631
img_1632
img_1633
img_1635
img_1637
img_1639
img_1641
img_1642
img_1652
img_1654
img_1661
img_1672
img_1682
img_1690

Pozostałe aktualności

Życzenia świąteczno-noworoczne

Życzenia świąteczno-noworoczne od Burmistrza Turku i od Przewodniczącej Rady Miejskiej Turku.

Więcej…

Świąteczne serce Bajkowego Przedszkola

Bajkowe Przedszkole po raz kolejny zorganizowało akcję pieczenia ciast, w którą włączyły się nauczycielki przedszkola.

Więcej…

Z Betlejem do Turku

Harcerze ZHP roznoszą Betlejemskie Światło Pokoju po całej Polsce, a dzisiaj dotarło ono do Urzędu Miejskiego za sprawą hm. Franciszka Pyziaka z ZHP Turek, którzy przekazał je na ręce burmistrza Romualda Antosika.

Więcej…