Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

Podobno Starosta Turecki wydał wreszcie pozwolenie na budowę ciepłowni geotermalnej. Podobno, bo PGKiM Sp. z o.o. w Turku jako inwestor nie otrzymało jeszcze tego dokumentu. Pewne jest natomiast, że kwestionowany w ubiegłym roku przez starostę plan zagospodarowania okazał się być dobry, a bezpodstawne żądanie przez niego decyzji środowiskowej miało tylko wydłużyć oczekiwanie na pozwolenie.

Dzisiaj mija 323 dzień od złożenia w Starostwie Powiatowym w Turku wniosku o pozwolenie na budowę geotermii. To bardzo ważna inwestycja, która uzyskała wysokie dofinansowanie z Funduszy Norweskich i miała zmienić przyszłość miasta. Miała, bo dzisiaj z powodu politycznych decyzji Starosty Tureckiego Dariusza Kałużnego, stoi pod znakiem zapytania.


Usłyszeliśmy dzisiaj z ust starosty Kałużnego wiele nieprawd. Zasługują one na sprostowanie.


1. Nieprawdą jest, że PGKiM uzupełniało dokumentację projektową. Projekt przedsięwzięcia nie był zmieniany. Do starosty wysłane były natomiast wyjaśnienia do projektu.


2. Nieprawdą jest, że dla tej inwestycji wymagana była decyzja środowiskowa. Wojewoda Wielkopolski unieważniając pierwsze postanowienie Starosty Tureckiego w grudniu 2022 r. podkreślił, że decyzja środowiskowa na tym etapie nie jest potrzebna. Był to tylko i wyłącznie niezrozumiały kaprys starosty.


3. Nieprawdą jest, że zmieniła się, czy ponownie była określana powierzchnia inwestycji. Zarówno wcześniej, jak i teraz wynosi ona 0,96 ha.


4. Ponadto dzisiaj okazało się, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, na którego niezgodność z projektem inwestycji w ubiegłym roku powoływał się starosta, okazał się być prawidłowy.


Prawda wygląda tak, że zrobiliśmy wiele niepotrzebnych rzeczy, spełniając nieuzasadnione żądania starosty, aby wreszcie otrzymać pozwolenie na budowę. Mamy świadomość, że Starosta Turecki nigdy nie przyzna się do błędu, bo jego decyzja o zablokowaniu budowy geotermii była decyzją polityczną, a nie merytoryczną.


Zablokowanie geotermii przez Starostę Tureckiego spowodowało:
1. Niemal 11 miesięcy opóźnienia w rozpoczęciu prac.
2. Utratę dofinansowania z Funduszy Norweskich. Mamy dostać wsparcie z funduszy krajowych, które może być mniejsze.
3. Wyższe koszty budowy geotermii, spowodowane inflacją oraz podwyżkami cen towarów i usług.


Czy Starosta Turecki jest gotowy wyrównać straty, jakie spowodował swoim działaniem na szkodę Miasta Turku?


Zarząd PGKiM Sp. z o.o. w Turku

 

skan

Pozostałe aktualności

Burmistrz i radni złożyli ślubowanie. Oto skład samorządu na lata 2024-2029

W poniedziałek, 6 maja 2024 r. odbyła się pierwsza, inauguracyjna sesja Rady Miejskiej Turku. Ślubowanie złożyli: Burmistrz Turku – Romuald Antosik oraz nowo wybrani radni IX kadencji 2024-2029. Podczas obrad wybrano Przewodniczącą Rady i dwoje wiceprzewodniczących. 

Więcej…

Udane kwietniowe zbiórki krwi

W kwietniu tego roku miały miejsce dwie zbiórki krwi w Miejskim Domu Kultury. Łącznie z tych okazji do podzielenia się cennym lekiem, jakim jest krew, skorzystało 79 krwiodawców.

Więcej…

Święto Konstytucji 3 Maja

Turkowianie, mieszkańcy gmin i powiatu tureckiego uczcili dzisiaj 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Więcej…