Rada Miejska Turku spotkała się dzisiaj, tj. 24 stycznia 2023 r. na sesji nadzwyczajnej, aby dać wyraz swojego sprzeciwu wobec wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu i wobec związanych z tą sprawą działań Wojewody Wielkopolskiego.
Radni podjęli uchwały w sprawie wniesienia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Chodzi o wyrok WSA w Poznaniu z 21 grudnia 2022 r., uchylający uchwałę Rady Miejskiej Turku z 24 czerwca 2022 r. w sprawie udzielenia Burmistrzowi Miasta Turku wotum zaufania za 2021 rok. Sąd stwierdził uchybienie proceduralne i na tej podstawie zdecydował o uchyleniu tej uchwały, pomimo, że wówczas w trakcie sesji zgłoszony został przez jednego z radnych wniosek formalny o zakończenie dyskusji. Wniosek został poddany głosowaniu i większość radnych głosowała za przerwaniem dyskusji.
Natomiast w kolejnym głosowaniu radni większością głosów udzielili burmistrzowi wotum zaufania. Wyników tych głosowań nie podważył sąd, stąd też decyzja Rady Miejskiej Turku o złożeniu skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Podczas sesji radni przyjęli także stanowisko w sprawie skargi na działanie Wojewody Wielkopolskiego. Motywowali to tym, że Wojewoda Wielkopolski w ramach nadzoru nad aktami prawa lokalnego, nie stwierdził nieważności wyżej wymienionej uchwały o wotum zaufania. Natomiast po upływie trzech miesięcy wniósł skargę na uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Gdyby wcześniej unieważnił tę uchwałę, wówczas Rada Miejska Turku mogłaby się zebrać i ponownie uchwalić wotum zaufania, gdyż miała na to czas do 29 sierpnia 2022 r. W związku z tym skarga na działania Wojewody Wielkopolskiego do Prezesa Rady Ministrów ma wyjaśnić, czy działanie służb wojewódzkich było działaniem celowym, czy wynikiem zaniedbania.