Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

Trzy historie o miescie spod ziemi promocja 3

W nowej, świetnie ilustrowanej i atrakcyjnie wydanej książce Makary Górzyński – historyk, autor Zabytków miasta Turku i powiatu tureckiego – powraca do Turku, odsłaniając mnóstwo nieznanych dotąd faktów z trudnych dziejów miasta.

W Trzech historiach... autor wciela się w rolę historyka politycznych dziejów przestrzeni małego polskiego miasteczka w okresie międzywojennym, okupacji hitlerowskiej i pierwszych piętnastu lat po II wojnie światowej. Analizując architekturę i urbanistykę w rękach polityków i ideologów, Górzyński oferuje nowe interpretacje dziejów polskich miast w I połowie XX wieku, kiedy dominującym narzędziem ich kształtowania stawały się centralne plany gospodarcze i urbanistyczne – i obsesje planistów, a także zbrodnicze ideologie. Turek staje się tu laboratorium polskiej nowoczesności i jest punktem odniesienia dla wielu innych, nienapisanych jeszcze historii polskich miast i miasteczek w erze totalitaryzmów i wojen. Książka stanowi zaproszenie do refleksji nad własnymi dziejami rodzinnymi i naszą miejską przyszłością.

Książkę można nabyć u Wydawcy – Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Plac św. Józefa 2-4, Kalisz, a także – wysyłkowo w całym kraju: www.ktpn.org oraz w Muzeum Miasta Turku im. J. Mehoffera w Turku, Plac Wojska Polskiego 1 – Turek (punkt informacji turystycznej). 

Makary Górzyński (ur. 1988 w Warszawie), historyk architektury, popularyzator wiedzy o zabytkach. Doktorat (2019) z zakresu nauk o sztuce na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego poświęcił architekturze i urbanistyce Kalisza przełomu XIX-XX wieku. Pracuje w Instytucie Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Akademii Kaliskiej im. Prezydenta S. Wojciechowskiego. Badacz historii architektury i urbanistyki zaboru rosyjskiego w kontekście społecznym, kulturowym i politycznym, organizator konferencji, wykładowca i popularyzator nauki. Do jego głównych zainteresowań należą problemy politycznego używania architektury i planowania przestrzennego. Autor m.in. trzytomowego cyklu książkowego „Zabytki miasta Turku i powiatu tureckiego” (Turek 2009, 2014), monografii dziewiętnastowiecznego ratusza (2014), teatru (2017) i parku (2019) kaliskiego, albumu o historii pałacu w Kościelcu Kolskim, a także licznych artykułów naukowych o architekturze Częstochowy, Warszawy czy Kalisza oraz wydawnictw turystycznych. Absolwent Collegium Invisibile, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. www.mgarchitecturehistorian.eu.

Pozostałe aktualności

Życzenia świąteczno-noworoczne

Życzenia świąteczno-noworoczne od Burmistrza Turku i od Przewodniczącej Rady Miejskiej Turku.

Więcej…

Świąteczne serce Bajkowego Przedszkola

Bajkowe Przedszkole po raz kolejny zorganizowało akcję pieczenia ciast, w którą włączyły się nauczycielki przedszkola.

Więcej…

Z Betlejem do Turku

Harcerze ZHP roznoszą Betlejemskie Światło Pokoju po całej Polsce, a dzisiaj dotarło ono do Urzędu Miejskiego za sprawą hm. Franciszka Pyziaka z ZHP Turek, którzy przekazał je na ręce burmistrza Romualda Antosika.

Więcej…