Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

wyzwolenie 4 20220121 1091403412

Dzisiaj, tj. 21 stycznia 2022 roku w samo południe, odbyły się uroczystości związane z 77. rocznicą wyzwolenia Turku spod okupacji hitlerowskiej. Ceremonia tradycyjnie odbyła się przy pomniku „Nigdy więcej wojny”.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele samorządów, instytucji, szkół i służb, wraz z pocztami sztandarowymi. Wydarzenie rozpoczęło się od odegrania hymnu państwowego przez Orkiestrę Dętą OSP Turek. Następnie młodzież z Miejskiego Domu Kultury w Turku zaprezentowała pieśni patriotyczne i przypomniała opis wydarzeń związanych z wyzwoleniem miasta spod okupacji hitlerowskiej.

Na koniec uroczystości zgromadzeni złożyli wiązanki kwiatów oddając hołd wszystkim, którzy trwali w okupowanym mieście i zginęli z rąk niemieckiego okupanta. Kwiaty od delegacji odbierali członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Ogniki z OSP Turek, którzy pełnili wartę przy pomniku.

Poniżej dla przypomnienia opis wydarzeń tamtych dni.

Koniec wojny dla Turku przypadł na dzień 21 stycznia 1945 r. W ramach Operacji wiślańsko-odrzańskiej Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego przeciwko wojskom hitlerowskich w dniu 12 stycznia 1945 roku ruszyła ofensywa z linii Wisły. Pierwszy etap ofensywy miał trwać 15 dni, a wojska nacierające miały zająć miasta Bydgoszcz, Poznań i Wrocław.

W dniu 19 stycznia I Front Białoruski marszałka Gieorgija Żukowa wyzwolił Łódź. Armia Czerwona zbliżała się do Turku. Już w przeddzień wyzwolenia miasta od strony Uniejowa dochodziły odgłosy walk, a przez miasto przedzierały się niemieckie kolumny uciekinierów. W tym czasie miejscowi Niemcy czując rychłe zajęcie Turku zaczęli pospiesznie się pakować, a niemieccy urzędnicy ewakuowali dokumenty. Miejscem zbornym okazał się gmach obecnej Szkoły Podstawowej nr 1. W nocy z 20 na 21 stycznia naziści opuścili Turek.

Następnego dnia tj. 21 stycznia do miasta wkroczyła Armia Czerwona. Pierwsze czołgi wjechały na rynek od strony dzisiejszej ulicy Dobrskiej i Uniejowskiej. 

Od 22 stycznia władzę w Turku przejęła radziecka komendantura z płk Jakowlewem na czele. W krótkim czasie pojawiła się także nowo powołana Milicja Obywatelska, której zadaniem było pilnowanie porządku w mieście. Jednocześnie utworzony został tymczasowy komitet z Janem Legutko na czele. Wkrótce komitet ten przekształcił się w Tymczasową Radę Narodową Powiatu Tureckiego, z siedzibą w Domu Strzelca.

Już w dniu 24 kwietnia 1945 r., odbyły się wybory pierwszego powojennego burmistrza, którym został pierwszy sekretarz Polskiej Partii Robotniczej Czesław Jaruga. Dla 7-tysięcznego Turku rozpoczął się okres dużych zmian.

 

{joomplucat:3117 limit=21|columns=8}

Pozostałe aktualności

Praca szuka człowieka

Urząd Miejski w Turku poszukuje osoby na stanowisko ds. promocji inwestycyjnej i gospodarczej miasta, w Wydziale Strategii i Rozwoju.

Więcej…

Projekt edukacyjny w przedszkolu Bajkowym: "Gotuj się na zmiany"

W dniach 12-15 listopada w Bajkowym Przedszkolu realizowany był projekt edukacyjny "Gotuj się na zmiany", który miał na celu rozwijanie umiejętności kulinarnych, kreatywności i współpracy wśród dzieci. W ramach projektu, dzieci z różnych grup wiekowych wcielały się w role małych kucharzy, uczestnicząc w różnorodnych aktywnościach związanych z przygotowywaniem posiłków i zdrowym stylem życia.

Więcej…

Wkrótce lokatorzy podpiszą umowy najmu nowych mieszkań

Po rozpatrzeniu uwag wniesionych przez mieszkańców, Społeczna Komisja Mieszkaniowa przygotowała listę osób, kwalifikujących się do przydziału mieszkania w nowo wybudowanych blokach komunalnych. Wkrótce 44 najemców podpisze umowy najmu.

Więcej…