Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

Podsumowanie

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Turku zrealizował projekt p.t. „Kwarantanna nie chroni przed przemocą” ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej skierowany do mieszkańców miasta Turku.


Celem projektu była realizacja zadań zgodnych z Priorytetem IV - Zintensyfikowanie pomocy dla dzieci i młodzieży z rodzin zagrożonych i dotkniętych przemocą w rodzinie. W swoim założeniu projekt miał na celu zorganizowanie szeregu innowacyjnych zajęć pozaszkolnych o walorach terapeutycznych i edukacyjnych w zakresie radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych oraz poszerzenie oferty metod wsparcia środowiskowego o poradnictwo specjalistyczne z zakresu prawa, psychologii i socjologii.


Działania zrealizowane w projekcie to :
• Happening promujący działania w projekcie p.n. „Kwarantanna nie chroni przed przemocą:

W dniu 28 czerwca 2021r. o godz. 10.00. Wolontariusze oraz organizatorzy projektu rozpoczęli happeningiem projekt „Kwarantanna nie chroni przed przemocą” ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz środków Gminy Miejskiej Turek. Uczestnicy przeszli od Starówki do Osiedla Matejki rozdając po drodze balony, ulotki z programem projektu zapraszając do wzięcia w nich udziału oraz informując o kolejnych zaplanowanych działaniach projektowych.
• „Warsztaty umiejętności życiowych”:
Warsztaty interpersonalne ukierunkowane na zdobycie umiejętności radzenia sobie z sytuacją kryzysową. Odbyły się 2 spotkania warsztatowe w każdej ze szkół, które prowadziły pedagodzy – Wioletta Kurzawa i Małgorzata Gębalska. Warsztaty odbyły się w: SP 1, SP 5, SP 4 warsztaty interpersonalne ukierunkowane były na zdobycie umiejętności radzenia sobie z sytuacją kryzysową. Warsztaty odbędą się we wrześniu/październiku 2021r.
• punkt konsultacyjny – „Weekend ze specjalistą”, a w nim pomoc psychologa, prawnika, specjalisty ds. przemocy:
punkt konsultacyjny dla osób uczestniczących w projekcie prowadzony był przez psychologa – Lidię Rzetecką, prawnika - Macieja Rosiaka, specjalistę ds. przemocy – Elżbietę Piąstkę. Punkt konsultacyjny działał w soboty, od września do grudnia 2021r.
• kurs jeździectwa z hipoterapią:
Odbywał się w Stajni Roka w Kowalach Księżych jako innowacyjna forma spędzania czasu wolnego wykorzystująca elementy integracji, zabawy w połączeniu z elementami edukacji. Poszerzała horyzonty w odkrywania tajników końskiego świata. Przeprowadzono kursu dla 30 dzieci w okresie wakacji lipiec/wrzesień 2021r
• Wakacje na osiedlu:
Odbyły się dwie tygodniowe imprezy:
1. na Osiedlu Matejki przy współpracy dzieci i młodzieży oraz wolontariuszy z Centrum Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych MOPS w Turku w dniach 28.06 – 02.07.2021r.
2. na Osiedlu Wyzwolenia w dniach 23.08.2021r. do 27.08.2021r. w godz. od 10.00 – 12.00. Obie te imprezy spotkały się z szerokim odzewem mieszkańców miasta a w szczególności dzieci i ich rodziców. Grom i zabawom nie było końca.
• promocja wolontariatu:
Spotkania promujące wolontariat miały na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z ideą wolontariatu poprzez zmianę postaw i budowanie postaw prospołecznych. Spotkania odbyły się z Beatą Pacławską - koordynatorem Centrum Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych oraz wolontariuszami. Spotkania odbyły się we wrześniu/październiku 2021r.
• kurs samoobrony dla dzieci i młodzieży:
Głównym celem zajęć było rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej i radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych przez nabycie umiejętności wcześniejszego rozpoznawania oraz unikanie takich sytuacji. Spotkania odbywały się w sali Klubu Sportów i Sztuk Walk od lipca do grudnia 2021r.
• ognisko z kuligiem z podsumowaniem działań programowych projektu z udziałem dzieci i młodzieży biorących udział w projekcie. Odbyło się w Stajni Roka w dniu 21 grudnia 2021r.

Zespół projektowy dziękuje uczestnikom projektu oraz instytucjom współpracującym w ramach realizacji projektu za zaangażowanie, udział i dobrą wolę.

 

Koordynator projektu – Elżbieta Piąstka MOPS w Turku

Pozostałe aktualności

Praca szuka człowieka

Urząd Miejski w Turku poszukuje osoby na stanowisko ds. promocji inwestycyjnej i gospodarczej miasta, w Wydziale Strategii i Rozwoju.

Więcej…

Projekt edukacyjny w przedszkolu Bajkowym: "Gotuj się na zmiany"

W dniach 12-15 listopada w Bajkowym Przedszkolu realizowany był projekt edukacyjny "Gotuj się na zmiany", który miał na celu rozwijanie umiejętności kulinarnych, kreatywności i współpracy wśród dzieci. W ramach projektu, dzieci z różnych grup wiekowych wcielały się w role małych kucharzy, uczestnicząc w różnorodnych aktywnościach związanych z przygotowywaniem posiłków i zdrowym stylem życia.

Więcej…

Wkrótce lokatorzy podpiszą umowy najmu nowych mieszkań

Po rozpatrzeniu uwag wniesionych przez mieszkańców, Społeczna Komisja Mieszkaniowa przygotowała listę osób, kwalifikujących się do przydziału mieszkania w nowo wybudowanych blokach komunalnych. Wkrótce 44 najemców podpisze umowy najmu.

Więcej…