Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

niepodleglosc 2 20211111 2034649133
W dzisiejsze popołudnie, 11 listopada 2021 r., mieszkańcy Turku uczcili 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Turkowianie Święto Niepodległości uczcili podczas oficjalnej uroczystości przy poczcie na ul. Kaliskiej oraz na koncercie patriotycznym w Miejskim Domu Kultury.

Obchody rozpoczęły się o godz. 16.00 w miejscu symbolicznym, czyli przed budynkiem poczty na ul. Kaliskiej. To tutaj, 11 listopada 1918 r., zastrzelony został 27-letni Stanisław Kączkowski, profesor miejscowego Gimnazjum Męskiego, a jego pogrzeb 13 listopada 2021 r. był pierwszą w wolnej Polsce manifestacją patriotyczną.


W swoim wystąpieniu okolicznościowym Burmistrz Romuald Antosik przybliżył zebranym informacje o losach turkowian walczących o wolność bądź wspierających działania w konspiracji.


-Żyjemy w wolnej Polsce, w zjednoczonej Europie. Każdy z nas może swobodnie wyrażać swoje poglądy. Mamy możliwość decydowania o sobie – o tym gdzie i jak chcemy żyć. Mamy prawo do tożsamości narodowej, do manifestowania polskości, do używania polskiego języka, do kultywowania polskich tradycji. Nie jesteśmy prześladowani z uwagi na swoją narodowość. Choć dla nas dar wolności wydaje się być oczywistym, dla wielu naszych przodków był nieosiągalnym marzeniem – zauważył Burmistrz Antosik.


W trakcie uroczystości burmistrz Romuald Antosik uhonorował Zbigniewa Zając medalem honorowym „Za zasługi dla miasta Turku”. Pan Zbigniew jest biegaczem, który z flagą Turku biegał już w wielu krajach i na kilku kontynentach, promując tam nasze miasto.


Uroczystość przy poczcie prowadziła przewodniczka Izabela Radka z Hufca ZHP w Turku. Natomiast o część artystyczną zadbali uczniowie i nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku. Na zakończenie tej oficjalnej uroczystości zebrane delegacje złożyły kwiaty przy tablicy pamiątkowej Stanisława Kączkowskiego.


Tego popołudnia można było także wybrać się do Miejskiego Domu Kultury na koncert patriotyczny. Tu dla publiczności, która w pełni wypełniła salę, wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 oraz z Miejskiego Domu Kultury, śpiewające pod kierunkiem Anety Janiak i Pawła Grabary. Na scenie można było zobaczyć także solistów ze Studia Piosenki MDK - Antoninę Iglikowską, Martynę Radosz, Lilianę Hanczaruk, Blankę Górską, oraz prowadzonych przez Anetę Janiak - Maję Grzelkę, Ninę Kostrzewę, Hannę Harasną i Mateusza Maćczaka. Po dłuższej przerwie można było zobaczyć i usłyszeć także Big Band Miasta Turek.


Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych bardzo podobało się widowni zgromadzonej w MDK. Na tym jednak nie koniec. W piątek, 12 listopada w ramach świętowania niepodległości, o godz. 12.00 burmistrzowie miasta partnerskich: Turku, Brandýsa nad Labem - Stará Boleslav (Czechy) i Wiesmoor (Niemcy) posadzą drzewa przy Al. Solidarności. Natomiast o godz. 17.00 w Muzeum Miasta Turku otwarta zostanie wystawa „1956 dni w okupowanym Turku – historia pewnej ulicy”.

{joomplucat:3087 limit=50|columns=10}

Pozostałe aktualności

Powstają drogi na os. Leśna

Aktualnie miejska spółka PRI wykonuje nawierzchnię ulic i chodników.

Więcej…

Burmistrz i radni złożyli ślubowanie. Oto skład samorządu na lata 2024-2029

W poniedziałek, 6 maja 2024 r. odbyła się pierwsza, inauguracyjna sesja Rady Miejskiej Turku. Ślubowanie złożyli: Burmistrz Turku – Romuald Antosik oraz nowo wybrani radni IX kadencji 2024-2029. Podczas obrad wybrano Przewodniczącą Rady i dwoje wiceprzewodniczących. 

Więcej…

Udane kwietniowe zbiórki krwi

W kwietniu tego roku miały miejsce dwie zbiórki krwi w Miejskim Domu Kultury. Łącznie z tych okazji do podzielenia się cennym lekiem, jakim jest krew, skorzystało 79 krwiodawców.

Więcej…