Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

ciaza

We wrześniu każdego roku, a symbolicznie 9 września, prowadzone są działania w ramach Kampanii „Ciąża bez alkoholu”.


Celem kampanii jest zmniejszenie liczby kobiet pijących w czasie ciąży i promocja abstynencji w tym okresie, zwiększenie wiedzy o negatywnym wpływie alkoholu na płód. Chcemy obalić mit, że w czasie ciąży można pić niewielkie ilości alkoholu. Matki pijące alkohol w czasie ciąży narażają nienarodzone dzieci na wystąpienie nieodwracalnych szkód zdrowotnych, mających konsekwencje w ich dalszym życiu. W większości przypadków kobiety w ciąży sięgają po alkohol z braku wiedzy o tym, że jest to substancja toksyczna ,która może uszkodzić dziecko w łonie matki. Grupą docelową nie są tylko kobiety w ciąży, lecz całe społeczeństwo, albowiem zwykle jest ktoś, kto częstuje kobietę alkoholem, kto jest świadkiem tego, jak pije ona alkohol, albo ktoś zachęcający ją do picia czerwonego wina w ciąży. Alkohol jest substancją toksyczną, a jego cząsteczki z łatwością przenikają przez łożysko uszkadzając płód. Pół godziny po spożyciu alkoholu przez matkę jego stężenie we krwi dziecka jest zbliżone do stężenia alkoholu we krwi matki.


Rodzaj i rozmiar uszkodzeń uzależniony jest od okresu ciąży, w którym matka spożywała alkohol, i tak:
-I trymestr ciąży- spożywanie alkoholu może m.in. prowadzić do uszkodzeń mózgu, osłabia rozwój komórek, może uszkodzić serce, nerki oczy, uszy, prowadzić do deformacji twarzy;
-II trymestr- spożywanie alkoholu osłabia rozwój mózgu, uszkadza mięśnie,skórę,gruczoły. kości, powoduje poronienia zagrażające zdrowiu matki;
-III trymestr - spożywanie alkoholu osłabia rozwój mózgu i płuc, prowadzi do zaburzeń rozwoju wzrostu, uszkodzeń mózgu, przedwczesnego porodu.

Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu wypitego w czasie ciąży - od początku jej trwania aż do porodu. Skutki spożycia nawet najmniejszej ilości alkoholu mogą być nieodwracalne -czyli FAS - Alkoholowy Zespół Płodowy. Jest to jednostka chorobowa obejmująca nieprawidłowości neurobehawioralne oraz zmiany w budowie ciała i organach wewnętrznych.Dzieci z FAS mogą urodzić się w każdej rodzinie, a jedynym powodem wystąpienia tego zaburzenia jest spożywanie nawet niewielkich dawek alkoholu przez matkę.


Dla PŁODU NIE MA BEZPIECZNEJ DAWKI ALKOHOLU. Jedyne hasło jakie winno przyświecać kobietom w ciąży to - NIE PIJĘ ZA JEGO ZDROWIE.
Zapraszamy na stronę: http://www.ciazabezalkoholu.pl/

 

Przygotował
Zespół ds. profilaktyki Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Pozostałe aktualności

Burmistrz podziękował nastolatkom za uratowanie życia mieszkanki Turku

Rodzeństwo z Turku, 14-letnia Michalina i 17-letni Jakub, uratowali życie kobiecie. Dzisiaj burmistrz Turku podziękował im za godną naśladowania postawę obywatelską, zasługującą na szczególne wyróżnienie.

Więcej…

Konsultacje w sprawie osiedli

Rada Miejska Turku ogłasza przeprowadzenie konsultacji w sprawie utworzenia jednostek pomocniczych Gminy Miejskiej Turek i uchwalenia statutów jednostek pomocniczych.

Więcej…

Burmistrz z wotum zaufania i absolutorium za 2023 rok

We wtorek, 25 czerwca 2024 roku odbyła się sesja Rady Miejskiej Turku. W porządku obrad znalazły się dwie istotne uchwały podsumowujące poprzedni rok - uchwała
w sprawie udzielenia wotum zaufania dla Burmistrza Miasta Turku i uchwała w sprawie absolutorium z wykonania budżetu za 2023 rok. Radni udzielili burmistrzowi zarówno wotum zaufania jak i absolutorium.

Więcej…