Aktualności
Przedszkolaki z Konina na warsztatach w turkowskim muzeum
- Szczegóły
Przez trzy czerwcowe tygodnie pracownie: tkacka i ceramiczna prowadziły warsztaty dla dzieci z sześciu konińskich przedszkoli.
Stanowiły one część realizacji projektu „Kultura i sztuka w przedszkolach". Główny cel projektu to wspieranie rozwoju kompetencji kulturalnych dzieci w wieku przedszkolnym z terenu Województwa Wielkopolskiego poprzez, między innymi, zapewnienie udziału dzieci w warsztatach artystycznych. Organizatorem przedsięwzięcia była Fundacja „LIDA”, reprezentowana przez Panią Katarzynę Rejniak.
Warsztaty tkackie poprzedzone były zwiedzaniem wystawy etnograficznej, gdzie dzieci poznały roślinę włóknodajną – len oraz poznały narzędzia do jego obróbki. Następnie przeszły do sali wielofunkcyjnej muzeum i obejrzały bajkę pt. „Len”. Na krużganku zobaczyły budowę i pracę krosna ludowego. Po czym udały się z instruktorem tkactwa, Stanisławą Radke, do pracowni, gdzie zostały wprowadzone w tajniki tworzenia tkaniny, poznały pojęcia takie jak: osnowa, wątek, tkanina. Poznały podstawowy proces tworzenia tkaniny i utkały obrazki na siatce, kolorowe dywaniki, kosz z balonem, kosz z owocami oraz piłkę i dziewczynkę – łowiczankę na wątku i osnowie papierowej. Kolorowe prace dzieci zabrały ze sobą. Na koniec uczestnicy wraz z opiekunami obejrzeli wystawę gobelinów, małych form tkackich specjalnie dla nich przygotowaną.
W pracowni tkackiej dzieci zapoznały się z gliną poprzez zmysły wzroku, dotyku i węchu, by móc przystąpić do indywidualnych ćwiczeń manualnych. Instruktor Ewa Ogrodowczyk opowiedziała, a właściwie przypomniała legendę o powstaniu miasta Konina, by dzieci mogły ją zilustrować na glinie przy pomocy prostych narzędzi. Własnoręcznie wałkowały plastry z masy ceramicznej, aby patyczkami narysować las, a następnie samodzielnie przykleić wycięte foremkami figurki konia i księcia. Legenda na glinianych tabliczkach będzie na pewno lepiej zapamiętana. Prace dzieci pozostały jednak w muzeum do wyschnięcia i wypalenia w specjalnym piecu ceramicznym. Po około dwóch tygodniach wrócą do właścicieli, by dzieci mogły je pokolorować już w swoich przedszkolach.
Zajęcia w muzealnych pracowniach były nie tylko nowym doświadczeniem, ale przede wszystkim ciekawą zabawą oraz niezapomnianą przygodą, która pozostanie na długo wszystkim w pamięci.
{joomplucat:1507 limit=8|columns=4}