Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
księgarnia

Piąte miejsce na liście rankingowej i ponad pół miliona złotych dofinansowania – to wynik konkursu, w którym Miasto Turek pozyskało pieniądze na przebudowę pomieszczeń po dawnej księgarni przy ul. 3 Maja na interaktywną, nowoczesną, muzealną salę wystawową.

Wniosek o dotację z funduszy unijnych, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, Miasto Turek złożyło do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, w sierpniu tego roku. Nasze Miasto ubiegało się o dofinansowanie inwestycji polegającej na przebudowie i zmianie sposobu użytkowania lokalu usługowo-handlowego znajdującego się w zasobach Muzeum Miasta Turku, który dotąd pełnił funkcję księgarni.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego opublikował listę rankingową wniosków, które otrzymają dofinansowanie. Turkowski wniosek znalazł się na piątym miejscu z przyznanym dofinansowaniem w wysokości 585.318,69 zł. Całkowita wartość przebudowy dawnej księgarni to 702.305,09 zł. To oznacza, że Miasto ze środków własnych pokryje zaledwie 16 proc. kosztów inwestycji.

Lokal po księgarni na ul. 3 Maja jest w bardzo złym stanie technicznym. Dzięki pozyskanym pieniądzom pomieszczenia zostaną przebudowane i dostosowane do potrzeb wystawienniczych i ekspozycyjnych. W ramach zadania zaplanowane zostały m.in. gruntowna modernizacja ścian, sufitów i posadzek, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, nowe instalacje: elektryczna, sanitarna, centralnego ogrzewania, wentylacyjna, klimatyzacyjna, teletechniczna oraz systemy nagłośnienia, antywłamaniowy, monitoringu, przeciwpożarowy i teleinformatyczny. Wszystko to ma się zakończyć do końca 2020 roku.

Następnym krokiem będzie powstanie w tym miejscu nowej, interaktywnej wystawy, dedykowanej okresowi okupacji w Turku. Będzie to miejsce wyjątkowej i unikatowej ekspozycji opartej na zbiorze 4000 oryginalnych negatywów niemieckich wykonanych na terenie Turku i powiatu tureckiego, znanych pod nazwą „Archiwum Igły”. Przy wykorzystaniu najnowszych technik, wystawa oddziaływać będzie na różne zmysły człowieka. Dzięki specjalnie wykonanym w tym celu instalacjom i zakupionym sprzętom, odwiedzający wystawę staną się aktywnymi i zaangażowanymi widzami.

Lista ocenionych wniosków na stronie Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu
https://wrpo.wielkopolskie.pl/system/file_resources/attachments/000/014/632/original/lista_po_ocenie_meryt._4.4.1_002_2019.pdf?1576236674

Pozostałe aktualności

Burmistrz i radni złożyli ślubowanie. Oto skład samorządu na lata 2024-2029

W poniedziałek, 6 maja 2024 r. odbyła się pierwsza, inauguracyjna sesja Rady Miejskiej Turku. Ślubowanie złożyli: Burmistrz Turku – Romuald Antosik oraz nowo wybrani radni IX kadencji 2024-2029. Podczas obrad wybrano Przewodniczącą Rady i dwoje wiceprzewodniczących. 

Więcej…

Udane kwietniowe zbiórki krwi

W kwietniu tego roku miały miejsce dwie zbiórki krwi w Miejskim Domu Kultury. Łącznie z tych okazji do podzielenia się cennym lekiem, jakim jest krew, skorzystało 79 krwiodawców.

Więcej…

Święto Konstytucji 3 Maja

Turkowianie, mieszkańcy gmin i powiatu tureckiego uczcili dzisiaj 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Więcej…