Po publikacji dotyczącej braku segregacji odpadów we wspólnotach mieszkaniowych, pojawiło się wiele komentarzy dotyczących pracy naszego Przedsiębiorstwa. Jesteśmy chętni do współpracy z mieszkańcami i wyjaśniamy wątpliwości.
Zastanawiają się Państwo, dlaczego „posegregowane” przez Was odpady wrzucamy do jednego samochodu. Już wyjaśniamy. Obowiązkiem naszych pracowników jest sprawdzenie, czy w danym kontenerze są wyłącznie odpady posegregowane, czyli np. czy w pojemniku na papier jest tylko papier i tektura, a w pojemniku na plastik i metal nie ma szkła czy obierków.
Niestety, niemal zawsze odpady są zmieszane, czego dowodem są wykonywane wtedy zdjęcia. Niemal zawsze w kontenerach przeznaczonych na konkretny rodzaj odpadów, znajdują się odpady z innej grupy. Takich odpadów nie możemy odwieźć jako segregowane, do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”. W ZUOK wszystko, co przywozimy jest kontrolowane i w razie znalezienia odpadu innego, niż wysegregowany, cały transport traktowany jest jako śmieci niesegregowane, za który mieszkańcy płacą dużo drożej.
Zachęcamy Państwa, abyście kiedy przyjeżdżamy po odpady wyszli, razem z naszymi pracownikami zajrzeli do kontenerów i sprawdzili, jak posegregowane zostały odpady w Państwa wspólnocie. Ponieważ w ponad 90 proc. nie są one prawidłowo posegregowane, to muszą trafić do jednej śmieciarki. Z boku może wyglądać to tak, że pracownicy PGKiM mieszają odpady w jednym samochodzie, podczas gdy w rzeczywistości nie mamy innego wyjścia, kiedy widzimy źle posegregowane śmieci.
Mieszkańcy wspólnot zwracają nam uwagę na przypadki podrzucania odpadów przez np. osoby z sąsiedniej gminy. Zachęcamy wspólnoty do budowy wiat na kontenery. W ostatnim czasie wiele wspólnot mieszkaniowych decyduje się na zamykane wiaty, dzięki czemu mieszkańcy mają kontrolę nad odpadami, a do tego jest tam większy porządek.
Apelujemy do mieszkańców, aby zaglądali do pojemników na odpady sprawdzając, czy ich wspólnota prowadzi prawidłową segregację. Aktualnie trwają zebrania wspólnot mieszkaniowych. Prosimy o aktywny w nich udział, gdyż zapadają tam decyzje, jakie mają wpływ na życie wielu mieszkańców.