Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
myszolowiec 3 20180316 1633305762

Od kilku tygodni trwa akcja płoszenia gawronów, które opanowały dwa miejskie parki, uniemożliwiając tym samym mieszkańcom odpoczynek w tych zielonych częściach miasta.

Przez minione kilkanaście lat gawrony na dobre zadomowiły się w Parku Miejskim im. Żerminy Składkowskiej oraz w Parku im. Św. Faustyny. Ich populacja z roku na rok zwiększała się i ptactwo zaczęło wypierać mieszkańców z parków. Dopiero w tym roku Miasto podjęło pierwszą poważną próbę walki z czarnym ptactwem.

Po uzyskaniu zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, 24 lutego br. ruszyła akcja płoszenia i niepokojenia gawronów metodą sokolniczą. Jak się okazuje, populacja gawronów w tych sąsiadujących ze sobą parkach liczyła ok. 4.000 osobników. „Pracujący” od kilku tygodni myszołowiec towarzyski, potocznie zwany jastrzębiem Harrisa, spowodował, że gawronów jest już o ok. 80% mniej. Myszołowiec jest naturalnym wrogiem gawronów, dlatego te boją się zakładać gniazda na obszarze jego występowania. Zatrudniony przez Miasto myszołowiec oblatuje oba parki, przelatuje z drzewa na drzewo zaznaczając swoją obecność oraz prowadzi symulowane polowania na atrapę czarnego ptaka. To już podziałało, a myszołowiec swoją „pracę” wykonywać będzie do 31 marca 2018 r.

Mamy nadzieję, że odzyskamy parki dla mieszkańców, którzy bez obaw będą mogli spędzać w nich wolny czas.

{joomplucat:2316 limit=10|columns=5}

Pozostałe aktualności

Zapraszamy do wypełnienia ankiet

Drodzy Turkowianie, chcemy poznać Wasze zdanie. Dlatego prosimy Was o wypełnienie ankiet o tematyce społecznej.

Więcej…

Konkurs „Historia i dzień dzisiejszy naszego miasta - na tle 100-letnich dziejów Jedynki"

Odbyła się X jubileuszowa edycja Miejsko-gminnego  konkursu czytelniczo-historycznego  pn. „Historia i dzień dzisiejszy naszego miasta - na tle 100-letnich dziejów Jedynki".

Więcej…

Pijemy kranówkę z Turku

Wyniki badań wody z ujęć i wodociągu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku potwierdzają, że można ją pić bez obaw o swoje zdrowie. Dlatego naszej kranówce nadaliśmy lokalną nazwę - Turkowianka, sami ją pijemy i Was również do tego zachęcamy.

Więcej…