Aktualności
Pamięci żołnierzy wyklętych
- Szczegóły
Dzisiaj w Turku upamiętniony został Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony ustawą z 2011 roku.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 na Placu Wojska Polskiego, gdzie zebrane delegacje, głównie młodych ludzi, oddały hołd żołnierzom oddziału partyzanckiego „Groźny”. Zostały zapalone znicze i złożone kwiaty przy budynków dawnego Urzędu Bezpieczeństwa, gdzie przesłuchiwani i torturowani byli partyzanci (obecnie budynek Galerii Staromiejskiej). Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego tę część wydarzenia uczciła krótką częścią artystyczną.
Z uwagi na niesprzyjającą pogodę, w dalszej części uroczystości wzięli udział jedynie najbardziej chętni. Oni przejechali do lasu pod Małoszyną, gdzie funkcjonariusze UB wykonali wyrok na sześciu partyzantach, wśród których byli: Antoni Antczak (28 lat), Roman Królak (25 lat), Stanisław Łasocha (24 lata), Jan Nowak (20 lat), Józef Olszewski (25 lat) i Henryk Ostojski (25 lat).
Następnie uczestnicy uroczystości przejechali na cmentarz komunalny w Turku, gdzie również oddali hołd zabitym przez UB.
Turkowscy „Żołnierze Wyklęci” to m.in. zamordowani przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w dniu 18 kwietnia 1946 roku w lesie na Zdrojkach Lewych, żołnierze z partyzanckiego oddziału walczącego po II wojnie światowej o niepodległą Polskę. Walczyli pod dowództwem Eugeniusza Kokolskiego, pseudonim „Groźny”. W 1991 roku staraniem rodzin i społecznego komitetu, z udziałem ówczesnych władz Turku, województwa i licznych organizacji społecznych, w uroczystym pogrzebie przeniesiono prochy zamordowanych i pochowano je na cmentarzu komunalnym w Turku.
{joomplucat:2298 limit=24|columns=4}