W związku z sezonem zimowym i wynikającymi z tego faktu zagrożeniami, Burmistrz Miasta Turku zwraca się z apelem do mieszkańców Turku o zwrócenie uwagi na zabezpieczenie obiektów budowlanych przed możliwością powstania przeciążeń konstrukcyjnych dachów oraz osunięć pokrywy śnieżnej i lodu zalegającego na dachach.
W związku z okresem zimowym i możliwymi dużymi opadami śniegu Burmistrz Miasta Turku przypomina właścicielom, zarządcom i administratorom obiektów o przestrzeganiu obowiązku usuwania zalegającego śniegu i nawisów lodowych z dachów w szczególności z dachów o małym kącie nachylenia, oraz na obiektach o dużej powierzchni użytkowej, np. pawilony handlowe, sale gimnastyczne, aule, hale produkcyjno-magazynowe, itp.
Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków powinni usuwać śnieg i lód z dachów, rynien, balkonów i innych elementów budowli - wszędzie tam, gdzie może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i samego budynku.
W minionych latach w kraju i za granicą zdarzały się tragedie związane z zawaleniem się konstrukcji dachowych pod ciężarem śniegu. W związku z powyższym przypominam o konieczności usuwania zaległego na dachach śniegu i lodu.
Obowiązek ten spoczywa na właścicielach i zarządcach obiektów co wynika z przepisów Prawa budowlanego. Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane [t.j.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1332 z późn. zm.] nakłada na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego obowiązki, które mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa użytkowania obiektów budowlanych. Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany utrzymywać i użytkować obiekt w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej.
Przez należyty stan techniczny należy rozumieć stan zapewniający pełną sprawność techniczną obiektu budowlanego, nieposiadającego jakichkolwiek uszkodzeń, w szczególności takich, które mogłyby powodować niebezpieczeństwo przy użytkowaniu takiego obiektu.
Właściciel lub zarządca obiektu jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne jego użytkowanie w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne (w tym śniegu), osuwiska ziemi, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
Należy uznać, iż „zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego" będzie się przejawiało m.in. w konieczności usuwania lub zapewnienia usunięcia przez właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego nawisów lodowych i nadmiaru śniegu z dachu, który może spowodować uszkodzenie takiego obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem albo może spowodować bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
Jednocześnie przypomina się, że na właścicielu posesji ciąży obowiązek odśnieżania przylegającego do niej chodnika.
Zwracając uwagę na powyższe wskazania oraz opierając się na własnej intuicji i rozsądku przyczynimy się do zmniejszenia ryzyka powstania groźnych zdarzeń, a tym samym bezpieczniejsze będzie życie i zdrowie nasze oraz naszych współlokatorów, współpracowników i innych osób.
Burmistrz Miasta Turku
Romuald Antosik
Komunikat_Powiatowego_Inspektora_Nadzoru_Budowlanego_-_2017.pdf