Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
doynki gminno-miejsko-parafialne 2 20170829 1907422917
W niedzielę, 27 sierpnia 2017 r. na placu przy Szkole Podstawowej im. Józefa Mehoffera w Chlebowie odbyły się Dożynki Gminno-Miejsko-Parafialne. Gospodarzami dożynek byli Wójt Gminy Turek Karol Mikołajczyk, Burmistrz Miasta Turek Romuald Antosik oraz Proboszcz Parafii św. Barbary ks. kan. Mirosław Frankowski.

Obchody tegorocznego Święta Plonów rozpoczęły się od przemarszu korowodów dożynkowych, który był prowadzony przez orkiestrę Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku pod dyrekcją Eugeniusza Grzelaka. Następnie odprawiona została msza święta dziękczynna polowa, którą odprawił ks. kan. Mirosław Frankowski. Po jej zakończeniu Wójt Gminy Turek powitał wszystkich przybyłych na uroczystość, przede wszystkim rolników, których to święto w szczególności dotyczy, życząc radosnej i udanej zabawy. Kilka słów do rolników skierował również drugi z gospodarzy uroczystości, burmistrz Romuald Antosik.

Podczas obrzędowej części uroczystości starostowie tegorocznych Dożynek, tj. Malgorzata Kurzawa z Turku oraz Stanisław Staszak z Kalinowej, przekazali gospodarzom bochen chleba i kosz owoców. Burmistrz wspólnie z Wójtem pokroili otrzymane dary i podzielili się nimi z rolnikami, działkowcami i pozostałymi gośćmi.

Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy w gminie wygrało sołectwo z Chlebowa, miasto również miało swój wieniec dożynkowy. Całej uroczystości towarzyszył występ zespołu wokalno-tanecznego „Chlebowiacy” , który odnosi liczne sukcesy nie tylko w naszym rejonie. To między innymi zdobywcy pierwszych miejsc w Wielkopolskim Dziecięcym Przeglądzie Pieśni Ludowej „Kukułeczka” w Tulcach pod Poznaniem.

Na tym zakończono obrzędową część uroczystości. W dalszej części odbyła się zabawa, na której grał zespół PROGRES. Goście bawili się do późnych godzin wieczornych korzystając z poczęstunków oraz atrakcji przygotowanych przez organizatorów, sołectw oraz ogródków działkowych.
{joomplucat:2047 limit=23|columns=5}

Pozostałe aktualności

Radni apelują do Rządzących

Podczas ostatniej sesji Rada Miejska Turku przyjęła apele do Posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z Okręgu nr 37, do Senatora z Okręgu nr 93, do Prezesa Rady Ministrów oraz do władz Samorządu Województwa Wielkopolskiego, w sprawie przywrócenia połączeń autobusowych z Turku do Poznania, Łodzi i Wrocławia.

Więcej…

Święto Dyni w Przedszkolu Krasnala Hałabały

W piątek, 31 października w Przedszkolu Samorządowym nr 8 obchodzono Dzień Dyni, który był fantastyczną okazją do wspólnej zabawy.

Więcej…

Komunikat dla mieszkańców Turku

Urząd Miejski w Turku informuje, że w czwartek, 6 listopada 2025 r., w godzinach od 8.00 do 14.00, ulica Kolska - na odcinku od Placu Wojska Polskiego do skrzyżowania z ul. Legionów Polskich i al. Piłsudskiego – będzie niedostępna dla ruchu pojazdów.

Więcej…