Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
pamitamy o katyskich ofiarach 8 20170412 1794190783

Turkowianie uczcili dzisiaj, tj. 12 kwietnia 2017 r., ofiary zbrodni katyńskiej. W 77 rocznicę zbrodni popełnionej przez Rosjan, pamięć o ofiarach tamtych dni jest wciąż żywa.

Z uwagi na kalendarz kościelny, uroczystość z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, która przypada 13 kwietnia, musiała zostać przełożona na dzień wcześniejszy. Nie przeszkodziło to jednak w godnym uhonorowaniu wszystkich, którzy 77 lat temu zginęli od strzału w tył głowy na radzieckiej ziemi.

Uroczystość zorganizowali: Burmistrz Turku, Starosta Turecki i Wójt Gminy Turek. Głównym punktem wydarzenia była msza święta w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, odprawiona przez ks. Grzegorza Gucia. Na uczestnikach uroczystości duże wrażenie musiało zrobić kazanie wygłoszone przez kapłana.
Z powodu niesprzyjającej pogody, zebrani dwóch przemówień wysłuchali w kościele. Pierwsze wygłosił Poseł na Sejm RP Ryszard Bartosik. Drugie, pani Halina Łukaszewska, której Ojciec został zamordowany w Twerze.
Następnie złożone zostały kwiaty pod tablicami upamiętniającymi mieszkańców ziemi turkowskiej, pomordowanych na wschodzie.


Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości, tj. Orkiestrze Dętej OSP Turek, wartom młodzieży z OSP Turek, wszystkim pocztom sztandarowym, delegacjom, Dyrektorowi Muzeum Miasta Turku i księdzu Markowi Kasikowi – proboszczowi parafii NSPJ.

{joomplucat:1873 limit=16|columns=4}

Pozostałe aktualności

Turkowska Magia Świąt 2025

Burmistrz Miasta Turku i Wójt Gminy Turek zapraszają na wspólne wielkie świętowanie w weekend 13-14 grudnia podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego pn. „Turkowska Magia Świąt” w Turku.

Więcej…

Szkolenie z cyberprzestępczości

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza indywidualnych uczestników rynku finansowego na webinarium „Najnowsze sposoby działania cyberoszustów – czyli jak nie dać się okraść w Internecie” organizowane w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Komendą Główną Policji.

Więcej…

Złoty jubileusz 14 par małżeńskich

W środę, 26 listopada 2025 r. odbyły się uroczyste obchody Złotych Godów - Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego par z naszego miasta i Gminy Turek. To wyjątkowe święto pełne wzruszeń, wspomnień i pięknych życzeń.

Więcej…