Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
Instytut

Jak na drożdżach na terenie Tureckiej Strefy Inwestycyjnej rośnie gmach, w którym siedzibę będzie miał Instytut Technologii Mikrobiologicznych. Placówka produkować będzie produkty biotechnologiczne wykorzystywane np. do produkcji kosmetyków. Koszt inwestycji to 20 mln zł.


Powstający w Turku Instytut Technologii Mikrobiologicznych (ITM) będzie naszpikowaną specjalistycznymi laboratoriami placówką badawczą i producencką. Wytwarzane, a następnie testowane będą tam naturalne produkty biotechnologiczne. Wykorzystywane będą potem przez producentów preparatów do walki z odorem, kosmetyków, a także funkcjonalnej żywności. W ITM prowadzone będą wysoko zaawansowane technologicznie badania warunkujące wprowadzenie tych produktów na rynek.

ITM powstaje w rejonie ulic Korytkowskiej i Al. NSZZ Solidarności. Inwestorem tej budowy jest Stowarzyszenie EkosystEM Dziedzictwo Natury.

Budowa w Turku ITM jest jednym z etapów wartego 20 mln zł projektu pn. „Wsparcie rozwoju gospodarczego i innowacyjności produktów w oparciu o naturalne technologie mikrobiologiczne", na który Stowarzyszenie EkosystEM Dziedzictwo Natury otrzymało dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. ITM ma powstać do końca 2015 roku. Inwestor nie podaje przewidywanego stanu zatrudnienia, można jedynie przypuszczać, że będzie to kilkanaście osób.

Ale to nie jedyna firma, która inwestuje w Turku. Budowę nowoczesnej wytwórni gazów skroplonych niebawem rozpocznie MP Production Sp. z o.o. w organizacji, należąca do grupy Messer – jednego ze światowych liderów produkcji i dystrybucji gazów przemysłowych. Na ponad 4 ha w rejonie ul. Korytkowskiej powstawać będą tlen, azot i argon, które używane są m.in. w metalurgii, medycynie oraz przemyśle chemicznym, spożywczym, elektronicznym i farmaceutycznym.

Wytwórnia powstać ma do końca marca 2016 roku kosztem 25 mln euro. Obecnie trwają prace nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego, konieczną, by Messer mógł rozpocząć budowę. Firma zobowiązała się do zatrudnienia co najmniej 10 nowych pracowników.
Ł. Maciejewski

Pozostałe aktualności

Nowa siedziba Urzędu Stanu Cywilnego w Turku

Obsługa interesantów odbywać się będzie w nowej siedzibie w budynku przy ul. Kaliskiej 59 w pok. 112, 117 i 118.

Nabór kandydatów na członków komisji konkursowych w otwartych konkursach ofert

Burmistrz Miasta Turku zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych lub podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego do udziału w pracach komisji konkursowych w otwartych konkursach ofert na realizację zadań publicznych w roku 2025

Więcej…

Kolor, błysk, po prostu kicz czyli bal karnawałowy dla osób niepełnosprawnych

Kicz party to tematyka VII Balu Karnawałowego dla osób niepełnosprawnych, który odbył się w niedzielę 2 lutego 2025 r. w Miejskim Domu Kultury w Turku.

Więcej…