Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

ciąża bez alkoholu
Światowy dzień FAS zwany też Dniem Świadomości FAS jest obchodzony corocznie na całym świecie 9 września (09.09 – zestawienie dziewiątek pochodzi od dziewięciu miesięcy ciąży).

Oprócz zwrócenia uwagi na problemy osób z Alkoholowym Zespołem Płodowym, ma on na celu uświadomienie przyszłym matkom szkodliwości skutków picia alkoholu w czasie ciąży i jego negatywnego wpływu na rozwój płodu, a w konsekwencji na dalszy rozwój dziecka.


O co chodzi z tym FASD?
Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) jest nieuleczalnym, niegenetycznym zespołem chorobowym mogącym wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży. FASD charakteryzują: uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia neurologiczne, opóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznego, zaburzenia zachowania, niedorozwój umysłowy, nadpobudliwość psychoruchowa, wady rozwojowe (m.in.: serca i stawów). Skutkiem tych nieprawidłowości mogą być u dziecka trudności z uczeniem się, koncentracją uwagi, pamięcią, zdolnością do rozwiązywania problemów, koordynacją ruchową, zaburzeniami mowy, relacjami z ludźmi i przestrzeganiem normspołecznych.


Deficyty związane ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny dziecka także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości. Najcięższą formę uszkodzeń wywołanych prenatalną ekspozycją na alkohol stanowi Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS), w którym oprócz uszkodzeń ośrodkowego układy nerwowego wstępują również prenatalne i postnatalne zaburzenia wzrostu; dysmorfie twarzy. Badania populacyjne szacujące rozpowszechnienie FASD przeprowadzone wśród polskich dzieci w wieku od 7 do 9 lat wskazują na występowanie FASD nie mniej niż w 20 przypadkach na 1000 dzieci.


Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu wypitego w czasie ciąży - od początku jej trwania aż do porodu. Skutki spożycia nawet najmniejszej ilości alkoholu mogą być nieodwracalne -czyli FAS/FASD - Alkoholowy Zespół Płodowy/ Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych. Jest to jednostka chorobowa obejmująca nieprawidłowości neurobehawioralne oraz zmiany w budowie ciała i organach wewnętrznych. Dzieci z FAS mogą urodzić się w każdej rodzinie, a jedynym powodem wystąpienia tego zaburzenia jest spożywanie nawet niewielkich dawek alkoholu przez matkę.


Dla PŁODU NIE MA BEZPIECZNEJ DAWKI ALKOHOLU.


Jedyne hasło jakie winno przyświecać kobietom w ciąży to - NIE PIJĘ ZA JEGO ZDROWIE

 

Materiał opracowany na podstawie materiałów dostępnych na stronie - http://www.ciazabezalkoholu.pl/
http://swiatproblemow.pl/Ciaza-bez-alkoholu-temat-nieustannie-wazny.html

 

Materiał prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Turku

Pozostałe aktualności

Praca szuka człowieka

Urząd Miejski w Turku poszukuje osoby na stanowisko ds. promocji inwestycyjnej i gospodarczej miasta, w Wydziale Strategii i Rozwoju.

Więcej…

Projekt edukacyjny w przedszkolu Bajkowym: "Gotuj się na zmiany"

W dniach 12-15 listopada w Bajkowym Przedszkolu realizowany był projekt edukacyjny "Gotuj się na zmiany", który miał na celu rozwijanie umiejętności kulinarnych, kreatywności i współpracy wśród dzieci. W ramach projektu, dzieci z różnych grup wiekowych wcielały się w role małych kucharzy, uczestnicząc w różnorodnych aktywnościach związanych z przygotowywaniem posiłków i zdrowym stylem życia.

Więcej…

Wkrótce lokatorzy podpiszą umowy najmu nowych mieszkań

Po rozpatrzeniu uwag wniesionych przez mieszkańców, Społeczna Komisja Mieszkaniowa przygotowała listę osób, kwalifikujących się do przydziału mieszkania w nowo wybudowanych blokach komunalnych. Wkrótce 44 najemców podpisze umowy najmu.

Więcej…