Aktualności
MESSER otworzył zakład w Turku
- Szczegóły
W podstrefie Turek, Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, oficjalnie otwarty został zakład produkcyjny MESSER Polska Sp. z o.o., należący do niemieckiej grupy kapitałowej MESSER Group GmbH.
Uroczystość otwarcia, która miała miejsce 15 czerwca 2016 r., zaczęła się od zwiedzania zakładu skraplania gazów z powietrza. Przybyli posłowie Ryszard Bartosik i Tomasz Nowak, burmistrz Romuald Antosik, Agnieszka Sigitowicz – wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, kooperatorzy i klienci firmy MESSER Group GmbH. Gospodarzami byli Stefan Messer, wnuk założyciela firmy, która w trzecim pokoleniu jest firma rodzinną, oraz Dirk Fünfhausen, prezes zarządu spółki MESSER Polska.
Goście podczas zwiedzania zakładu poznali proces skraplania i sprężania gazów, tj. tlenu, azotu, argonu i dwutlenku, które jako wyrób gotowy codziennie wyjeżdżają z firmy w 20 cysternach. Następnie odbyła się cześć oficjalna, którą prowadziła Aleksandra Kostka, znana telewizyjna pogodynka, laureatka Telekamery.
-Dziękuję, że Państwo zainwestowaliście właśnie w naszym mieście Turku. Nasze miasto potrzebuje świeżości, innowacyjności, nowych pomysłów na przyszłość. Mam nadzieję, że dzięki Wam pojawia się kolejni, nowi inwestorzy, równie aktywni jak Wy – kpowiedział burmistrz Antosik do Stefana Messera, dyrektora naczelnego MESSER Group GmbH.
O symboliczne przecięcie wstęgi poproszeni zostali: burmistrz Romuald Antosik, Agnieszka Sigitowicz, Stefan Messer, Dirk Fünfhausen Agnieszka Sigitowicz oraz Michał Przybyszewski, dyrektor techniczny MESSER Polska. Następnie wzniesiony został toast za zakład MESSER w Turku.
Gospodarze uroczystości, czyli Stefan Messer i Dirk Fünfhausen, podkreślali, że Turek jest miastem przyjaznym inwestorom oraz, że samorząd miejski udzielił ich firmie bardzo dużej pomocy przy przygotowaniu inwestycji. Dodajmy, że zakład budowany był ponad dwa lata, zaś cała inwestycja kosztowała 31 mln euro. Jest w pełni zautomatyzowany, zatrudnia około 30 pracowników w systemie zmianowym. Wydajność produkcyjna instalacji kriogenicznego rozdziału powietrza to około 400 ton skroplonego tlenu, azotu i argonu na dobę. Większość wyjeżdża z zakładu do odbiorców w cysternach, pozostały gaz jest sprężany w butlach. MESSER Group GmbH posiada około 30 podobnych zakładów w Europie i około 30 w Chinach.
Warto dodać, że w części artystycznej uroczystości, dla polsko- i niemieckojęzycznych gości spotkania wystąpił artysta międzynarodowy, dla każdego zrozumiały, sławny polski mim - Ireneusz Krosny.
{joomplucat:1494 limit=29|columns=5}