Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
pag 2013 20130902 1735239495

Właśnie dobiegła końca VI edycja Polskiej Akademii Gitary. Podobnie jak w latach poprzednich na koncertowej mapie gitarowego festiwalu znalazł się również Turek. Niezapomniany koncert w murach Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku, dla turkowskich melomanów, dała grupa Jacaras wraz z sopranistką Julietą Gonzalez-Springer.

Po raz kolejny zaszczyt współorganizacji wyjątkowego koncertu w ramach Polskiej Akademii Gitary przypadł Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku. Tradycyjnie występ zaproszonych gości odbył się w turkowskiej świątyni. Tym razem nasze miasto odwiedzili wrocławski zespół gitarowy Jacaras, wspierany wokalnie przez sopranistkę Julietę Gonzalez-Springer. Artyści zaprezentowali zebranej w kościelnych murach publice najpiękniejsze hiszpańskie melodie z okresu baroku.

Grupa Jacaras, która z pewnością oczarowała turkowskich melomanów powstała w roku 2009. W skład zespołu, grającego głównie tańce Hiszpanii okresu baroku, znajdujące się w XVII i XVIII-wiecznych tabulaturach gitarzystów hiszpańskich, wchodzą studenci i absolwenci Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu wraz z prof. Piotrem Zaleskim, pełniącym funkcję kierownika grupy. Towarzysząca wrocławskim muzykom Julieta Gonzalez-Springer to pochodząca z Meksyku, wybitna sopranistka. Artystka występuje jako solistka z wieloma muzykami i zespołami muzyki dawnej, wykonuje także muzykę współczesną oraz tradycyjną i klasyczną z Meksyku i krajów iberoamerykańskich. Koncertowała m.in. w Operze w Lyonie, Genewie, Lozannie, Operze Narodowej w Meksyku oraz na licznych festiwalach w Polsce, Francji, Szwajcarii, Meksyku i Włoszech.

Polska Akademia Gitary, która już od kilku lat przygotowuje koncerty także dla turkowskiej publiczności, zainicjowana została przed sześcioma laty przez menadżerów i badaczy kultury, a także światowej sławy gitarzystę Łukasza Kuropaczewskiego. Festiwal stanowi jedyne w Europie tej rangi wydarzenie, z gitarą na pierwszym planie, tworząc dla lokalnych społeczności z wielu zakątków Wielkopolski niesamowity twórczy klimat oraz miejsce spotkania i muzycznej edukacji. Obecność Turku na mapie tego wyjątkowego wydarzenia jest dla naszego miasta ogromnym wyróżnieniem.

Fot. Marcin Derucki

{joomplucat:331 limit=6|columns=6}

Pozostałe aktualności

Zapraszamy do wypełnienia ankiet

Drodzy Turkowianie, chcemy poznać Wasze zdanie. Dlatego prosimy Was o wypełnienie ankiet o tematyce społecznej.

Więcej…

Konkurs „Historia i dzień dzisiejszy naszego miasta - na tle 100-letnich dziejów Jedynki"

Odbyła się X jubileuszowa edycja Miejsko-gminnego  konkursu czytelniczo-historycznego  pn. „Historia i dzień dzisiejszy naszego miasta - na tle 100-letnich dziejów Jedynki".

Więcej…

Pijemy kranówkę z Turku

Wyniki badań wody z ujęć i wodociągu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku potwierdzają, że można ją pić bez obaw o swoje zdrowie. Dlatego naszej kranówce nadaliśmy lokalną nazwę - Turkowianka, sami ją pijemy i Was również do tego zachęcamy.

Więcej…