Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

1375700596 6 horrory-pod-gwiazdami-na-muzealnym-

W piątek 2 sierpnia Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera zorganizowały filmowy wieczór grozy w ramach Bibliotecznego Klubu Filmowego - „Literackie inspiracje filmowe”.

A wszystko to za sprawą Stephena Edwina Kinga z jego „Misery” i „Lśnieniem”  w rolach głównych, których adaptacje filmowe mogliśmy podziwiać.

Warto przybliżyć postać autora. Stephen Edwin King urodził się 21 września 1947 w Portland w USA. Zajął się głównie literaturą grozy czego efektem było kilka publikacji w tym wspomniane wyżej „Misery” i „Lśnienie”. Dzięki swojej nadprzeciętnej umiejętności budowania fabuły grozy, książki jego znalazły nabywców na całym świecie rozchodząc się w łącznym nakładzie ponad 350 milionów egzemplarzy. Tym samym King stał się jednym z najbardziej poczytnych pisarzy.

 „Misery” – to film produkcji USA z 1990 roku, w reżyserii Roba Reinera, wg scenariusza Wiliama Goldmana, z koncertowymi kreacjami Jamesa Caana i Kathy Bates (Oscar za najlepszą rolę kobiecą w 1990 r.) Przedstawia losy pisarza, który ulega wypadkowi. Opiekę nad nim roztacza pielęgniarka, która okazuje się być fanatyczną fanką pisarza… Mimo że 90% akcji rozgrywa się w czterech ścianach, to świetna realizacja i montaż sprawiają że nie można oderwać oczu od ekranu a napięcie rośnie dosłownie z minuty na minutę.

„Lśnienie” – film w koprodukcji USA/Wielka Brytania z 1980 roku w reżyserii Stanleya Kubricka wg scenariusza Stanleya Kubricka i Diane Johnson. Główny bohater – Jack Torrance (jedna z najlepszych ról Jacka Nickolsona w jego karierze), walczący z własnym alkoholizmem pisarz, zostaje kimś w rodzaju stróża w kompletnie odciętym na okres zimy od świata, górskim hotelu. Choroba, izolacja oraz przerażająca legenda miejsca sprawiają, że popada on w agresywny obłęd. Najważniejszym walorem filmu jest mistrzowsko budowana oniryczno – metafizyczna atmosfera grozy, która wciągnęła bez reszty zebranych widzów.

Oba filmy to już klasyka gatunku mająca wielu fanów wśród młodych jak i starszych koneserów filmu grozy. Dlatego jeszcze przed godziną 21.00 większość przygotowanych miejsc została zajęta.

Słowo wstępne przed filmami wygłosił pan Andrzej Moś instruktor ds. filmu w Konińskim Domu Kultury, jednocześnie scenarzysta, realizator i operator. Przybliżył on sylwetkę autora książek jak i same filmy.

Tuż przed pierwszą projekcją o godzinie 21.15 dziedziniec zapełnił się w całości. Ponad 200 widzów z ogromnym zaangażowaniem rozpoczęło wieczór grozy na muzealnym dziedzińcu. Dodatkowym walorem tego wieczoru było stoisko z nieodzownym popcornem i coca-colą. Około godziny 23.00 rozpoczęła się projekcja drugiego filmu pt. „Lśnienie”. Wieczór zakończył się już dnia następnego po godzinie 01.00 w nocy.

Ta ogromna frekwencja z pewnością zmobilizuje nas do tego, aby częściej organizować wieczory filmowe pod gwiazdą. Już rodzą się kolejne pomysły, tak więc do zobaczenia na następnych seansach filmowych!!!


Pozostałe aktualności

Wielkopolska Infolinia Wsparcia dla seniorów i opiekunów

Seniorzy oraz ich opiekunowie w Wielkopolsce mają możliwość skorzystania z nowoczesnego narzędzia wsparcia – Wielkopolskiej Infolinii Wsparcia. To inicjatywa, której celem jest udzielenie pomocy osobom starszym i ich opiekunom poprzez zapewnienie miejsca, gdzie mogą uzyskać potrzebne informacje oraz wsparcie emocjonalne.

Więcej…

Budynek Miejskiego Domu Kultury czeka przebudowa

Burmistrz Romuald Antosik podpisał umowę z pracownią projektową z Poznania, który opracuje dokumentację projektową pod nazwą „Rozbudowa, nadbudowa i przebudowa budynku Miejskiego Domu Kultury”.

Więcej…

Doroczne święto plonów

W tym roku Powiatowo-Miejsko-Gminno-Parafialne dożynki odbyły się na Stadionie 1000-lecia w Turku.

Więcej…