Wielkanoc to wyjątkowy czas, w którym obrzędy religijne splatają się z tradycją ludową. W celu podtrzymywania i kultywowania tradycji już od najmłodszych lat w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku odbyły się warsztaty wielkanocne w ramach grantu edukacyjnego Fundacji KPMG w Polsce. Fundacja działa na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych i wspierania społeczności lokalnych. Inicjatorką i organizatorką warsztatów dla uczniów Jedynki była nauczycielka plastyki p. Aldona Piwońska.
Cykl 10 godzin zajęć wokół tradycji, symboli i atmosfery oczekiwania na święta wielkanocne to wspaniale spędzony czas w sali 305. Cenne było to, że w warsztatach uczestniczyły twórczynie ludowe. Panie Zofia Kolenda i Maria Majcherek, wielkie pasjonatki rękodzieła wraz z panią Aldona Piwońską uczyły dzieci tworzenia ozdób wielkanocnych poprzez wykorzystanie naturalnych materiałów, wrażliwości na ludowe wzory i barwy, a także cierpliwości i poszanowania własnej pracy. W warsztatach brali udział również inni nauczyciele i rodzice uczniów.
Tematy warsztatów były związane z nazwami symboli świątecznych. Pierwsze spotkanie to „Kartki świąteczne”. Dzieci wykonały okolicznościowe kartki przy użyciu maszyny tnąco-wytłaczającej oraz prasy żelowej. Wybór papieru, różnych elementów dekoracyjnych wymagało pomysłowości, precyzji i estetyki wykonania. Drugie spotkanie odbyło się ph.: „Jajka styropianowe i woskowe”. Sala 305 podzielona była na różne stanowiska. Grupę dzieci zainteresowało zdobienie jajek techniką decupage, inne malowały wzory na skorupkach jaj rozgrzanym woskiem. Dzieci poznały zatem najstarszą metodę zdobienia jaj - batik. Zastosowanie tej metody wymagało użycia ciepłego wosku i różnych barwników. Powstały pisanki inspirowane motywami ludowymi.
Trzecie spotkanie to „Palmy wielkanocne”. Gałązki palmy wielkanocnej symbolizują odnawiające się życie i radość. Dlatego palmy były bardzo kolorowe, uwite z bazi z dodatkiem borówki, bukszpanu i kwiatków skręconych z bibuły. Dzieci poznały sposób budowania palmy wielkanocnej, zachowując pióropusz z bazi. Każda palma była inna i bardzo efektowna.
Wszystkie spotkania kończyły się wyeksponowaniem prac i przede wszystkim ogromną radością dzieci z powstania własnoręcznych wytworów – symboli świąt Wielkiej Nocy. Podczas zajęć dzieci uczyły się współpracy, dzielenia materiałami, obserwacji pracy innych. Warsztaty to kształtowanie dobrych relacji dzieci z różnych klas oraz twórcze spędzanie czasu wolnego. Własnoręcznie wykonane ozdoby – symbole wielkanocne, zaniesione do domu na pewno wprowadziły radosną, świąteczną atmosferę.
Materiał prasowy Szkoły Podstawowej nr 1