Dawne zawody w miniaturze - intrygująca lekcja historii życia codziennego jako wystawa czasowa w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera.
Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie.
Czym zajmowała się modystka? Z jakich narzędzi korzystał kowal? Czy garncarz tworzył wyłącznie garnki? Wystawa „Dawne zawody w miniaturze” odpowiada na te i wiele innych pytań. To fascynująca podróż w przeszłość - zarówno dla osób, które doskonale pamiętają popularne niegdyś zakłady rzemieślnicze czy usługowe, jak i dla bardzo młodych odbiorców, którzy dopiero odkrywają świat miniony - czasy dzieciństwa swoich rodziców czy dziadków.
15 warsztatów rzemieślniczych i pracowni usługowych w miniaturze wykonanych zostało specjalnie na tę wystawę przez Elżbietę Marcinkowską-Wilczyńską. Artystka, z typową dla niej precyzją
i dbałością o każdy detal, odtworzyła pracownie rzadkich i ginących zawodów w skali 1:12. W każdym z realistycznie ukazanych wnętrz znajdują się używane w danym zawodzie sprzęty, narzędzia i meble - wykonane przy użyciu autorskich technik plastycznych, często z wykorzystaniem materiałów
z recyklingu. Całość dopełniają postacie ubrane przez artystkę w stylizowane stroje robocze.
Prezentowane prace nie są rekonstrukcjami istniejących miejsc, lecz ich artystycznym przetworzeniem - nostalgicznymi kolażami, złożonymi ze wspomnień artystki, starych zdjęć, obrazów i tekstów źródłowych. Eksponatom towarzyszą opracowane specjalnie na potrzeby wystawy teksty, które faktami i ciekawostkami uzupełniają historię codziennego życia, opowiadaną za pomocą miniaturowych wnętrz.
Celem prezentowanych eksponatów jest przybliżenie i scharakteryzowanie dawnych profesji oraz przedstawienie tradycyjnych procesów wytwórczych. Ponadto wystawa stanowi swoiste upamiętnienie odchodzących w przeszłość zawodów oraz wyraz podziwu i szacunku wobec tych, którzy na życie zarabiali ciężką pracą swoich rąk: artystów w swym rzemiośle, znawców i specjalistów z pasją wypełniających powierzane im zadania. Przypomina, jak wiele trudu trzeba było niegdyś włożyć w wykonywane przedmioty czy świadczone usługi, i pokazuje, że za rozmaitymi wyrobami, z których dziś korzystamy, stoją setki lat doświadczenia dawnych mistrzów, a także… konkretne narzędzia i techniki.
Mamy nadzieję, iż wystawa „Dawne zawody w miniaturze” skłoni odbiorców do zadumy nad pochodzeniem i przeszłością przedmiotów, które ich otaczają. Być może dzięki tej nostalgicznej wyprawie w minione czasy powrócą wspomnienia o mądrej prababce-zielarce, praczce z sąsiedztwa, szewcu, który szył pantofle na bal maturalny, czy miejscowym fotografie, który zrobił i wyretuszował portret nowożeńców wiszący w salonie…
ELŻBIETA MARCINKOWSKA-WILCZYŃSKA (ur. 1950) - konserwator dzieł sztuki, artysta-plastyk. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki. Od blisko 15 lat tworzy niewielkie kolaże i prace przestrzenne w formie dioram, domków i pokoi, a także inspirowane stylami historycznymi miniaturowe meble, sprzęty, narzędzia, tekstylia i ubiory. Jej prace prezentowane są m.in. w Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie. W 2022 r. została uhonorowana statuetką „Lwi Pazur” i otrzymała tytuł Miniaturzysta Roku.
Wystawa dostępna od 11 stycznia do 17 marca w turkowskim muzeum.
Serdecznie zapraszamy!
{joomplucat:3269 limit=5|columns=5}