Studio Grozy, we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczna w Turku i Stowarzyszeniem Przystań zapraszają na DRESZCZÓWKĘ – Festiwal Fanów Grozy i Kryminału. Realizacja dwudniowego wydarzenia jest możliwa dzięki ogłoszonemu przez bibliotekę Konkursowi na oddolne inicjatywy mieszkańców w ramach zadania „Działajmy razem – wielkie rzeczy w małym mieście”, na które instytucji udało się pozyskać środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Impreza odbędzie się w dniach 7 i 8 października.
Dreszczówka to prawdziwa gratka dla miłośników grozy i czarnego kryminały. W piątek, 7 października, w siedzibie Stowarzyszenia Przystań, odbędą się wydarzenia dla młodzieży szkolnej. To właśnie z myślą o nich organizatorzy przygotowali spotkanie autorskie ze znanym pisarzem, Marcinem Szczygielskim. Młoda widownia będzie mogła także wziąć udział w niesamowitym warsztacie, który pozwoli ochotnikom wcielić się w rolę aktorów, odgrywających Słuchowisko z Obrazem czyli autorską formę artystyczną, stworzoną przez Studio Grozy.
Z kolei w sobotę, od godziny 15.00, w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Dworcowa 5) odbędą się spotkania z wieloma czołowymi autorami kryminału i grozy, między nimi Jakubem Bielawskim, Wojtkiem Gunią oraz Kazimierzem Kyrczem Jr. W przerwie prowadzonych przez Jarosława Klonowskiego paneli ”Nadnaturalny horror w literaturę” oraz „Nieszczęśliwy los bohatera w grozie” znajdzie się czas na wernisaż niezwykłego artysty, ilustratora polskiej opowieści niesamowitej, Łukasza Gwiżdża. W holu biblioteki swoje miejsca będą miały także stoiska wydawnictw zajmujących tematem grozy.
O godz. 19.00 impreza przeniesie się do Stowarzyszenia Przystań, gdzie na Scenie Kameralnej zaprezentowana zostanie wampiryczno - komediowy spektakl teatralny „Nosferatu” autorstwa Jarosława Klonowskiego, który miał swoją premierę w Krakowie, podczas zeszłorocznego konwentu Bizarrocon. Ukoronowaniem drugiego dnia DRESZCZÓWKI będzie premiera Słuchowiska z Obrazem, "Płacz", według prozy coraz bardziej popularnej autorki opowieści niesamowitej, ostrowianki Anny Musiałowicz. Na zakończenie organizatorzy zaplanowali afterparty, podczas którego fani grozy i kryminału będą mogli wymienić się swoimi doświadczeniami.
DRESZCZÓWKA to niezwykle ważne wydarzenie w ponad dwuletniej karierze Studia Grozy, które już od jakiegoś czasu się rozrasta, stając się projektem, wykraczającym poza ramy zwyczajnej grupy, jednocześnie będącym tworem coraz mocniej rozpoznawalnym w świecie literatury. Event nie wydarzyłby się również, gdyby nie zaangażowanie prowadzonej przez Jacka i Marię Sulkowskich młodzieży, skupionej w teatralnej grupie "Poruszenie", która od połowy roku wspiera wysiłki lokalnych wielbicieli horroru.
Realizacja oddolnych inicjatyw mieszkańców stanowi część zadania „Działajmy razem – wielkie rzeczy w małym mieście” w ramach BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.
Materiał prasowy Miejskiej Biblioteki Publicznej