Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

Dreszczówka wydarzenie FB

Studio Grozy, we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczna w Turku i Stowarzyszeniem Przystań zapraszają na DRESZCZÓWKĘ – Festiwal Fanów Grozy i Kryminału. Realizacja dwudniowego wydarzenia jest możliwa dzięki ogłoszonemu przez bibliotekę Konkursowi na oddolne inicjatywy mieszkańców w ramach zadania „Działajmy razem – wielkie rzeczy w małym mieście”, na które instytucji udało się pozyskać środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Impreza odbędzie się w dniach 7 i 8 października.


Dreszczówka to prawdziwa gratka dla miłośników grozy i czarnego kryminały. W piątek, 7 października, w siedzibie Stowarzyszenia Przystań, odbędą się wydarzenia dla młodzieży szkolnej. To właśnie z myślą o nich organizatorzy przygotowali spotkanie autorskie ze znanym pisarzem, Marcinem Szczygielskim. Młoda widownia będzie mogła także wziąć udział w niesamowitym warsztacie, który pozwoli ochotnikom wcielić się w rolę aktorów, odgrywających Słuchowisko z Obrazem czyli autorską formę artystyczną, stworzoną przez Studio Grozy.


Z kolei w sobotę, od godziny 15.00, w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Dworcowa 5) odbędą się spotkania z wieloma czołowymi autorami kryminału i grozy, między nimi Jakubem Bielawskim, Wojtkiem Gunią oraz Kazimierzem Kyrczem Jr. W przerwie prowadzonych przez Jarosława Klonowskiego paneli ”Nadnaturalny horror w literaturę” oraz „Nieszczęśliwy los bohatera w grozie” znajdzie się czas na wernisaż niezwykłego artysty, ilustratora polskiej opowieści niesamowitej, Łukasza Gwiżdża. W holu biblioteki swoje miejsca będą miały także stoiska wydawnictw zajmujących tematem grozy.


O godz. 19.00 impreza przeniesie się do Stowarzyszenia Przystań, gdzie na Scenie Kameralnej zaprezentowana zostanie wampiryczno - komediowy spektakl teatralny „Nosferatu” autorstwa Jarosława Klonowskiego, który miał swoją premierę w Krakowie, podczas zeszłorocznego konwentu Bizarrocon. Ukoronowaniem drugiego dnia DRESZCZÓWKI będzie premiera Słuchowiska z Obrazem, "Płacz", według prozy coraz bardziej popularnej autorki opowieści niesamowitej, ostrowianki Anny Musiałowicz. Na zakończenie organizatorzy zaplanowali afterparty, podczas którego fani grozy i kryminału będą mogli wymienić się swoimi doświadczeniami.


DRESZCZÓWKA to niezwykle ważne wydarzenie w ponad dwuletniej karierze Studia Grozy, które już od jakiegoś czasu się rozrasta, stając się projektem, wykraczającym poza ramy zwyczajnej grupy, jednocześnie będącym tworem coraz mocniej rozpoznawalnym w świecie literatury. Event nie wydarzyłby się również, gdyby nie zaangażowanie prowadzonej przez Jacka i Marię Sulkowskich młodzieży, skupionej w teatralnej grupie "Poruszenie", która od połowy roku wspiera wysiłki lokalnych wielbicieli horroru.


Realizacja oddolnych inicjatyw mieszkańców stanowi część zadania „Działajmy razem – wielkie rzeczy w małym mieście” w ramach BLISKO – BIBLIOTEKA | LOKALNOŚĆ | INICJATYWY | SPOŁECZNOŚĆ | KOOPERACJA | ODDOLNOŚĆ, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

 

Materiał prasowy Miejskiej Biblioteki Publicznej

Dreszczówka plakat 2

Pozostałe aktualności

Wakacje w Turku – program na lipiec 2025

Warsztaty, gry, zabawy, zawody i wiele innych atrakcji przygotowanych zostało dla młodych mieszkańców Turku na okres wakacji letnich. Na zajęcia zapraszają miejskie jednostki organizacyjne oraz organizacje pozarządowe działające w mieście.

Więcej…

Uwaga na barszcz Sosnowskiego

Na terenie gmin powiatu tureckiego stwierdzono występowanie barszczu Sosnowskiego. Jest to roślina zaliczona do inwazyjnych gatunków obcych (IGO) rozpowszechnionych na szeroką skalę.

Więcej…

Bezpiecznych wakacji dla wszystkich