Przez sześć dni dzieci z oddziału integracyjnego Przedszkola Samorządowego Nr 8 realizowały projekt badawczy „Powietrze”. Miał on na celu zbadanie i określenie właściwości powietrza, jego znaczenia dla życia, sposobu wykorzystania przez człowieka, wpływu działalności ludzkiej na jego jakość i uzasadnienie konieczności dbania o czystość powietrza.
W ramach projektu nauczycielki przeprowadziły wiele zabaw badawczych i zastosowały innowacyjne metody, by pozwolić dzieciom na samodzielne obserwacje, badanie i doświadczanie. Przedszkolaki „bawiły się” powietrzem z wykorzystaniem balonów, piór, wstążek, chustek, samodzielnie wykonanych wachlarzy, samolotów i wiatraczków. Poznały źródła zanieczyszczenia powietrza, badały jego czystość, prowadziły obserwacje kominów, samochodów. Dowiedziały się, co to jest smog i jak powstaje, jakie są źródła zanieczyszczenia powietrza w gospodarstwach domowych oraz poznały nowoczesne technologie jego oczyszczania.
Podsumowaniem zdobytej wiedzy są powstałe ilustracje nt. „Z ekologią za pan brat” oraz plakaty wykonane przez dzieci z rodzicami pt. „Czystość powietrza jest w naszych rękach”. Dzięki realizacji projektu przedszkolaki wiedzą, że dla naszego zdrowia lepiej wybierać komunikację miejską i transport ekologiczny (np. rower, hulajnogę), montować specjalne filtry na kominach fabryk czy zaprzestać palenia odpadów w piecach.
Materiał prasowy Przedszkola Samorządowego nr 8
{joomplucat:3096 limit=5|columns=5}