Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku członkowie społeczności Szkoły Podstawowej nr 5 wzięli udział w kolejnej, już XIII edycji akcji medialno-edukacyjnej „Zapal znicz pamięci”, organizowanej przez IPN oraz Radio Poznań, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego - Marka Woźniaka. Jej celem jest upamiętnienie ofiar zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach operacji „Tannenberg” i „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Tegoroczny finał akcji przypadał na 24 października.
W październiku uczniowie i rodzice uczniów klasy VI a z wychowawczynią oraz klasa VII a wraz z opiekunami, w trakcie rajdów rowerowych, w których przewodnikiem był Bartosz Stachowiak – dyrektor Muzeum Miasta Turku, odwiedzili miejsca związane z II wojną światową, m.in.: cmentarz żydowski zniszczony przez hitlerowców oraz punkt egzekucji żołnierzy AK oddziału Groźnego AK w małoszyńskim lesie. Podczas pieszych wycieczek uczniowie klasy VI a i b zapalili znicze pod tablicami upamiętniającymi tragiczne, wojenne losy braci: Tadeusza i Stanisława Marszlów oraz księdza Józefa Florczaka, a uczniowie klas ósmych: a, b, c, e oraz grupa z koła wolontariatu przy pomniku „Nigdy Więcej Wojny”, w miejscu którego żołnierze niemieccy w pierwszych miesiącach 1939 roku zabili blisko 300 osób.
Akcja „Zapal znicz pamięci”, to nie tylko ciekawa lekcja historii małej ojczyzny, ale także dobry moment na chwilę refleksji nad kruchością pokoju na świecie.
Materiał prasowy Szkoły Podstawowej nr 5