Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
lid
Już dawno przestała być tylko wypożyczalnią książek. Dziś jest prężnie działającym, nowoczesnym centrum kultury i informacji. Organizuje konkursy, pokazy filmowe, wydaje książki i aktywizuje seniorów. Mowa o Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Turku, która dziś świętuje dzień bibliotekarza i bibliotek.
 
 
Wspomniane święto przypada dziś (8 maja), ale bibliotekarze z Turku i powiatu tureckiego świętowanie rozpoczęli już wczoraj uroczystą akademią. Gościli na niej Burmistrza Turku, jego zastępcę oraz przewodniczącego Rady Miejskiej, co najlepiej pokazuje jakim poważaniem środowisko bibliotekarzy cieszy się wśród samorządowców. Zwracając się do pracowników bibliotek burmistrz Zdzisław Czapla zwrócił uwagę na przemianę, jaką przeszła turkowska MiPBP i rosnące jej znaczenie dla społeczności miasta. Wyróżnił zwłaszcza działalność Biblioteki na rzecz seniorów prowadzoną w ramach „Programu 50+" oraz wydawnictwo „Bibliotheca Turcoviana". Wspomniał przy okazji, że w tym roku nakładem wydawnictwa ukażą się 2 książki: 2. część albumu „Archiwum Igły" oraz kolejne dzieło Makarego Górzyńskiego, tym razem poświęcone zabytkom sakralnym.
 
Wczorajsza akademia była wstępem do rozpoczynającego się dziś Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Do 16 maja w siedzibie MiPBP w Turku odbędzie się kilka znaczących wydarzeń kulturalnych, wśród nich spotkania z autorami książek, rozstrzygnięcia konkursów dla dzieci, wystawy i wykłady.


Znaczenie turkowskiej MiPBP dla regionu najtrafniej oddaje hasło „Więcej niż biblioteka." Oprócz podstawowej działalności związanej z udostępnianiem księgozbioru, placówka jest organizatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych, od lokalnych konkursów dla dzieci i młodzieży, spotkań z pisarzami, wieczorów literackich, po, mający ogólnopolski zasięg, konkurs poetycki im. Włodzimierza Pietrzaka. Prowadzi dyskusyjny klub książki, warsztaty literackie, a od niedawna także klub filmowy. Z myślą o aktywizacji osób po pięćdziesiątce Biblioteka uruchomiła „Program 50+", który niewiele różni się od popularnych Uniwersytetów 3. Wieku. Placówka pełni też rolę wydawcy serii książek promujących Turek i okolice oraz ludzi związanych z ziemią turkowską. W ramach „Bibliotheca Turcoviana" ukazało się już 19 książek. Biblioteka wydaje też kwartalnik literacki „Włóczypióro".
 
Ł. Maciejewski

{joomplucat:211 limit=4|columns=4}

Pozostałe aktualności

Burmistrz i radni złożyli ślubowanie. Oto skład samorządu na lata 2024-2029

W poniedziałek, 6 maja 2024 r. odbyła się pierwsza, inauguracyjna sesja Rady Miejskiej Turku. Ślubowanie złożyli: Burmistrz Turku – Romuald Antosik oraz nowo wybrani radni IX kadencji 2024-2029. Podczas obrad wybrano Przewodniczącą Rady i dwoje wiceprzewodniczących. 

Więcej…

Udane kwietniowe zbiórki krwi

W kwietniu tego roku miały miejsce dwie zbiórki krwi w Miejskim Domu Kultury. Łącznie z tych okazji do podzielenia się cennym lekiem, jakim jest krew, skorzystało 79 krwiodawców.

Więcej…

Święto Konstytucji 3 Maja

Turkowianie, mieszkańcy gmin i powiatu tureckiego uczcili dzisiaj 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Więcej…