Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej

mmtwykl 2 20210304 1195097332

Dnia 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dzień ten poświęcony jest pamięci żołnierzom, którzy w latach 1944-1963 utworzyli antykomunistyczne i niepodległościowe podziemie nie godząc się z sytuacją polityczną, jaka zaczęła się tworzyć po wkroczeniu wojsk radzieckich ziemie polskie.

Wycofanie się armii niemieckiej wcale nie oznaczało dla Polaków odzyskania niepodległości. Opuszczona po międzynarodowych konferencjach przez alianckich sojuszników Polska, znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, tracąc jednocześnie na rzecz Związku Radzieckiego swoje ziemie wschodnie. Tym samym Stalin otrzymał zielone światło do likwidacji osób i środowisk niepodległościowych. Niezgoda tysięcy Polaków na sowiecki dyktat pchnęła wielu z nich do walki. Ludzie ci nie mogli pogodzić się z samowolą i bezkarnością sił sowieckich stacjonujących na terenie naszego państwa.

Także i powiat turecki miał swój udział w działaniach antykomunistycznego podziemia. Na tym terenie działało kilka grup partyzanckich jak: grupa „Groźnego”, „Abażura 101”, „Spaleniaka” czy „Korony”. W sumie około 400 osób. Ich historia nie odbiegała od tej, która spotkała innych Niezłomnych na terenie Polski. Życie w lesie, rajdy na posterunki MO i UB, niszczenie dokumentacji, w końcu pacyfikacja, więzienie, procesy, a także wyroki śmierci.

Najsłynniejszym z tych wydarzeń był proces żołnierzy w dniu 16 kwietnia 1946 roku, w czasie którego na śmierć skazano 6 żołnierzy od „Groźnego” i „Abażura 101”. Wyrok wykonało miejscowe UB dwa dni później w miejscowym lesie.

Po wielu latach od tych wydarzeń oraz po ekshumacji i pogrzebie ich szczątki zostały złożone w mogile pod brzozowym krzyżem na miejscowym cmentarzu komunalnym. Dziś w tym miejscu pracownicy muzeum w Turku spotkali się z młodzieżą szkolną ze Szkoły Podstawowej nr 5 przybliżając ten trudny czas zapisany na kartach naszej historii.

 

Materiał prasowy Muzeum Miasta Turku

{joomplucat:2995 limit=7|columns=7}

 

Pozostałe aktualności

Burmistrz podziękował nastolatkom za uratowanie życia mieszkanki Turku

Rodzeństwo z Turku, 14-letnia Michalina i 17-letni Jakub, uratowali życie kobiecie. Dzisiaj burmistrz Turku podziękował im za godną naśladowania postawę obywatelską, zasługującą na szczególne wyróżnienie.

Więcej…

Konsultacje w sprawie osiedli

Rada Miejska Turku ogłasza przeprowadzenie konsultacji w sprawie utworzenia jednostek pomocniczych Gminy Miejskiej Turek i uchwalenia statutów jednostek pomocniczych.

Więcej…

Burmistrz z wotum zaufania i absolutorium za 2023 rok

We wtorek, 25 czerwca 2024 roku odbyła się sesja Rady Miejskiej Turku. W porządku obrad znalazły się dwie istotne uchwały podsumowujące poprzedni rok - uchwała
w sprawie udzielenia wotum zaufania dla Burmistrza Miasta Turku i uchwała w sprawie absolutorium z wykonania budżetu za 2023 rok. Radni udzielili burmistrzowi zarówno wotum zaufania jak i absolutorium.

Więcej…