W dniach od 30 listopada do 4 grudnia 2020 r. w grupie dzieci 6-letnich w Przedszkolu Samorządowym Nr 8 w Turku realizowany był projekt edukacyjny „Węgiel”. Zgodnie z założeniami jego realizację rozpoczęto od ustalenia listy pytań, na które dzieci poszukiwały odpowiedzi.
Chciały wiedzieć: Jak powstał węgiel?, Jakie są właściwości węgla?, Jakie zastosowanie ma węgiel?, Jak nazywa się, gdzie leży region skrywający największe złoża węgla?, Jak wygląda praca w kopalni?, Kto wydobywa węgiel, znaczenie pracy pod ziemią., Co o węglu powie ekolog? Podczas kolejnych zajęć dzieci poznały proces powstania złóż węgla, badały jego właściwości fizyczne w oparciu o opowiadanie „O czym szeptały iskierki” H. Zdzitowieckiej, serię ilustracji, doświadczenia oraz bezpośrednią obserwację. Swoje wiadomości poszerzały także w formie ekspresji ruchowej w zabawie naśladowczej „Górnicy jadą do kopalni” oraz poprzez udział w ćwiczeniach gimnastycznych w formie opowieści ruchowej „W kopalni”. Podczas zajęć dzieci słuchały ludowych piosenek śląskich oraz uczestniczyły w zabawie muzyczno - ruchowej do piosenki „Hej w kopalni”.
Po zbadaniu bryłek węgla, dzieci obejrzały bardzo ciekawy film z cyklu EduKredka „Dzień górnika – 4 grudnia”. Kiedy poznały właściwości czarnego skarbu ziemi przyszła pora, by odkryły niesamowite zastosowanie węgla. W toku pracy z ilustracjami, tekstami literackimi, bezpośrednią obserwacją, dzieci poznały produkty powstające z przetwórstwa węgla oraz ich znaczenie w życiu człowieka. Przedszkolaki nie mogły uwierzyć ile produktów wokół nich ma swój początek w kopalni węgla. Sześciolatki dowiedziały się również na czym polega praca górnika i jakie niesie ze sobą niebezpieczeństwa. Tajemnice węgla wykorzystały w tworzeniu prac plastycznych, np. kalkowanie z wykorzystaniem naturalnego materiału.
Jednym z założeń projektu była realizacja zadań domowych wykonywanych przez dzieci z rodzicami. Zadaniem domowym dla przedszkolaków i ich najbliższych było wykonanie dowolną techniką pracy na temat „W kopalni”. Węgiel okazał się niezwykłą inspiracją do stworzenia przepięknych prac i makiet, które ozdobiły salę sześciolatków. Mamy nadzieję, że realizacja tego projektu sprawiła, że od tej pory węgiel będzie postrzegany przez dzieci jako składnik przyrody – skarb, w któ¬rym zapisana jest przeszłość Ziemi.
Materiał prasowy Przedszkola Samorządowego nr 8
{joomplucat:2968 limit=6|columns=6}