Najskuteczniej historię poznajemy od poznania przeszłości „małej ojczyzny”, następnie przez losy kraju, jego najbliższych sąsiadów aż po dzieje zwane powszechnymi. Idąc w ślad za tym stwierdzeniem, temat lekcji „Polska podczas II wojny światowej” w klasie ósmej Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku, został zrealizowany z udziałem dyrektora Muzeum Miasta Turku pana Bartosza Stachowiaka, który w ciekawy i prosty sposób przybliżył uczniom czasy okupacji w naszym mieście.
Oczywiście, spotkanie przyjęło formę online. Na wstępie pan dyrektor przypomniał tło historyczne, wyjaśnił sytuację Polski na arenie międzynarodowej. Omówił też przebieg walk polsko- niemieckich, podkreślając, kiedy i jak wojna zaczęła się w Turku.
Dowiedzieliśmy się, że już w pierwszym dniu wojny nad Turkiem, na niebie pojawiły się niemieckie samoloty, a 7 września wkroczyły zmotoryzowane oddziały wroga. Miasto kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk, aż w końcu po 12 września rozpoczął się okres okupacji.
Turkowanie od samego początku byli terroryzowani. Turek znalazł się na ziemiach, które bezpośrednio włączono do III Rzeszy w Kraju Warty.
Podczas wykładu pan dyrektor wspomniał o powstaniu placówki terenowej Kreisbildstelle Turek Wartheland, której zadaniem było, m.in. rejestrowanie wydarzeń z życia miasta i okolic.
Pan Bartosz Stachowiak, dla zobrazowania tego, o czym mówił, udostępnił liczne zdjęcia przedstawiające życie codzienne Turkowian pod okupacją niemiecką.
Uczniowie poznali też historię nazwy Archiwum Igły ,która nawiązuje do okoliczności zdobycia zbioru negatywów. Dyrektor podkreślił, że Archiwum Igły to ewenement na skalę światową, zbiór negatywów, dający szeroki wgląd w życie codzienne mieszkańców Turku i powiatu tureckiego w okresie okupacji hitlerowskiej.
Podczas lekcji uczniowie zadawali pytania, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi.
Ósmoklasiści pytali np. o to, jakie oddziały militarne działały na naszym terenie, jak było zorganizowane tajne nauczanie oraz czy Polakom wolno było prowadzić działalność sportową.
Interesująca prezentacja opatrzona ciekawym komentarzem dyrektora muzeum, na pewno przyczyni się do wzbogacenia wiedzy uczniów na temat okresu okupacji na terenie naszego miasta powiatu.
Historii możemy uczyć się nie tylko z podręcznika, o czym świadczy ciekawe jak zawsze spotkanie z panem Bartoszem Stachowiakiem – znawcą historii naszego regionu, dzięki któremu wiedza historyczna uczniów jest o wiele bogatsza.
Materiał Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku