Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
logo mdk 2
Miejski Dom Kultury w Turku pozyskał 25 000 zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na organizację jesiennych Dni Kultury bez Barier. To wydarzenie w tym roku będzie organizowane po raz 18.

Dni Kultury bez Barier są cyklem imprez realizowanych w okresie jednego miesiąca, organizowanych z myślą o osobach niepełnosprawnych. 18 edycja będzie składać się z następujących działań:
1) Projekcja filmu „Miszmasz, czyli kogiel - mogiel 3". Projekcję tego filmy wybrali sami uczestnicy projektu.
2) Droga Osoby Niepełnosprawnej do Aktywności Społecznej. To impreza mająca pokazać życie osób niepełnosprawnych i ukazująca zdolności artystyczne. W tym bloku organizowane będą:
a) Spotkanie z Mariuszem Mączką - artystą malującym ustami i nogami. To jedno z działań pokazujące szerszej społeczności zdolności artystyczne osób niepełnosprawnych.
b) „Pysznie budujemy relacje" - spotkanie z Ewą Wachowicz, która zaprezentuje swoją twórczość i pasję gotowania podopiecznym ośrodków oraz zaproszonej młodzieży ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych i mieszkańcom miasta.
c) Warsztaty taneczne mają na celu integrację osób niepełnosprawnych. Nauka charakterystycznych kroków, nieskomplikowanych układów tanecznych w formie integracyjnej. Nabywanie umiejętności tanecznych. Wspólne działanie w grupie, zabawa ruchem, tańcem wynikające z tej działalności radość śmiech, pozwolenie uczestnikom na bliższe poznanie się, nawiązanie bezpośrednich i życzliwych relacji. Taniec jako terapia likwidująca napięcia, rozluźniająca i odprężająca.
3) Prezentacje artystyczne pt."Tacy Sami". Wydarzenie to pokazuje dorobek artystyczny placówek miasta Turku pracujących z osobami niepełnosprawnymi. Działanie służy integracji środowiska, jednocześnie pozwala zaprezentować umiejętności i pracę podopiecznych szerszej publiczności. Prezentacji scenicznej towarzyszy wystawa prac plastycznych. Wszyscy uczestnicy otrzymują upominki, a placówki uczestniczące w prezentacjach dyplomy i nagrody rzeczowe.
4) XXVII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Muzycznej Osób Niewidomych i Słabowidzących „Widzieć Inaczej" o Nagrodę Burmistrza Miasta Turku. Przegląd składa się z części dopołudniowej w której wykonawcy biorą udział w przesłuchaniach konkursowych. Każdy wykonawca prezentuje program do 10 minut. Oceny prezentacji dokona profesjonalna komisja artystyczna. W części popołudniowej wszyscy wykonawcy prezentują się w koncercie galowym podczas którego nastąpi wręczenie nagród.

Ponadto podczas 18. Dni Kultury bez Barier będą odbywały się warsztaty plastyczne pod hasłem „Barwy jesieni" w placówkach działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Materiał zebrany podczas warsztatów będzie wykorzystany do zorganizowania wystawy pod okiem wykwalifikowanej plastyczki Joanny Chaleckiej-Kuraszyk. Plastyka jako element szeroko rozumianej arteterapii rozwija sprawność manualną i twórcze otaczającej nas rzeczywistości poprzez użycie różnorodnych materiałów i technik plastycznych. Pogłębia wrażliwość i wzmaga chęć nawiązywania kontaktów z otoczeniem. Dostarcza inspirujących wrażeń i przeżyć. Jest niezawodnym i niezastąpionym sposobem na poznawanie świata z całą jego różnorodnością i urodą. Istotą zadania jest spotkanie szkoleniowe osób niepełnosprawnych, umożliwienie im zdobycia nowych umiejętności w sferze poznawczej i społecznej, w tym praktycznych umiejętności plastycznych.

mkidn 01 cmyk

Pozostałe aktualności

Wnioski o bon energetyczny będą przyjmowane od 1 sierpnia

Wnioski o bon energetyczny będą wydawane i przyjmowane  w Wydziale Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego w Turku przy ul. Browarnej 11  od dnia 1 sierpnia 2024 roku. 

Więcej…

IV sesja Rady Miejskiej Turku

W czwartek, 11 lipca, w Urzędzie Miejskim odbyła się sesja Rady Miejskiej Turku.

Więcej…

Zasady odbioru odpadów biodegradowalnych

Z uwagi na powtarzający się problem z nieprawidłową segregacją odpadów biodegradowalnych, PGKiM Spółka z o.o. przypomina, że odpady biodegradowalne to:

  • pady kuchenne pochodzenia roślinnego (obierki, ogryzki, fusy po kawie i herbacie, skorupki jaj),
  • gałęzie drzew i krzewów,
  • skoszona trawa,
  • trociny i kora drzew.

Więcej…