Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
muzeumwy 5 20191126 1239955815

W dniu 22 listopada 2019 r. w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera miało miejsce otwarcie ekspozycji czasowej Archiwum Igły. Turek w niemieckim planie okupacyjnym.

Na unikatowy charakter wystawy złożyły się trzy elementy. Pierwszym z nich są zdjęcia pochodzące ze zbioru Kreisbildstelle Turek Wartheland zwane także pod nazwą Archiwum Igły – jedynego w Polsce, a także najprawdopodobniej w Europie zbioru około 4000 negatywów wykonanych w latach 1941-1943 na terenie dzisiejszego miasta i powiatu tureckiego. To właśnie z tych zdjęć wyłania się obraz okupowanego miasta i jego okolic. Fotografie zatrzymały dla nas – przyszłych pokoleń tamten czas, dzięki nim możemy zobaczyć jak wyglądało życie codzienne ówczesnych mieszkańców miasta, zarówno Polaków jak i Niemców. Drugim elementem ekspozycji są plany architektoniczne i urbanistyczne sporządzone przez Powiatowy Urząd Budowlany – Kreisbauamt, powstałe w ramach zleceń hitlerowskiej administracji Kraju Warty. Plany te, są znakomitym uzupełnieniem fotografii, dając zwiedzającemu obraz zmian, jakie okupant planował wprowadzić na terenie miasta Turku. Zbiór ten, poddany digitalizacji, wraz z fotografiami można oglądać na specjalnym stole multimedialnym. Trzeci element wystawy stanowi film, który powstał w oparciu o zdjęcia z albumu Archiwum Igły, w technice ożywienia fotografii. Obraz ten w wyjątkowy sposób przedstawia lata okupacji w Turku, ponieważ z tego okresu nie zachowały się żadne kadry filmowe. Film można oglądać w specjalnie zaaranżowanej sali przypominającej stare kino.
Całość wystawy przenosi nas w trudne i ciężkie czasy okresu okupacji, z którymi przyszło się zmierzyć ówczesnym pokoleniom. Z pewnością jest bardzo ważnym i cennym elementem naszej lokalnej historii tamtego czasu.
Otwarcie ekspozycji spotkało się z wielkim zainteresowaniem ze strony mieszkańców naszego miasta, którzy przybyli do muzeum piątkowy wieczór w liczbie ponad 200 osób. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się film, który był wyświetlany, aż do ostatniego widza. Młodzież natomiast licznie gromadziła się przy stole multimedialnym łącząc podróż przeszłość do okupowanego Turku dzięki nowoczesnej technologii przy dźwiękach ówczesnych wydarzeń.
Serdecznie zachęcamy i jednocześnie zapraszamy do zwiedzania. Wystawa potrwa do 31 grudnia 2019 r. i objęta jest Zadanie zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zapraszamy!

Materiał prasowy Muzeum Miasta Turku

{joomplucat:2825 limit=20|columns=5}

Pozostałe aktualności

Życzenia świąteczno-noworoczne

Życzenia świąteczno-noworoczne od Burmistrza Turku i od Przewodniczącej Rady Miejskiej Turku.

Więcej…

Świąteczne serce Bajkowego Przedszkola

Bajkowe Przedszkole po raz kolejny zorganizowało akcję pieczenia ciast, w którą włączyły się nauczycielki przedszkola.

Więcej…

Z Betlejem do Turku

Harcerze ZHP roznoszą Betlejemskie Światło Pokoju po całej Polsce, a dzisiaj dotarło ono do Urzędu Miejskiego za sprawą hm. Franciszka Pyziaka z ZHP Turek, którzy przekazał je na ręce burmistrza Romualda Antosika.

Więcej…