Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
mbp 9 20190524 1356386695
Za nami XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, w który jak co roku włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna w Turku. Tegorocznej odsłonie bibliotekarskiego święta, które odbywało się w dniach od 8 do 15 maja, przyświecało hasło #Biblioteka. Pozwoliło to organizatorom wydarzenia na przygotowanie wielu literackich atrakcji, zarówno dla małych jak i dużych czytelników.

Choć Tydzień Bibliotek oficjalnie rozpoczął się 8 maja Ogólnopolskim Dniem Bibliotekarza i Bibliotek, to turkowska instytucja rozpoczęła świętowanie już dzień wcześniej. Nie lada gratką dla dorosłych czytelników było spotkanie autorskie ze znanym dziennikarzem, felietonistą, satyrykiem i krytykiem filmowym – Michałem Ogórkiem. Jedną z ważniejszych działalności zaproszonego gościa jest także pisanie książek. Dwie z nich – „Na drugie imię Stanisław. Nowa księga imion” oraz „Kiełbasa i sznurek” napisał wspólnie z profesorem Jerzym Bralczykiem, aktualnie powstaje ich trzecia wspólna książka. Inne jego książki to m.in. „Polska między wierszami. Życie codzienne w PRL”, „Jak przekonać do aresztu”, „Przewodnik po Polsce”, „Urok lat minionych”, „Z prądem i pod prąd. Ostatnia dekada PRL-u”, „Dobra zmiana grubą kreską” i wreszcie ostatnia, wydana w ubiegłym roku, „100 lat! Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców”.
To właśnie książce „100 lat...” poświęcona była znaczna część spotkania, chociaż gość poruszał też inne wątki swojej twórczości, wspominał o roli cenzury w PRL, opowiadał o warsztacie twórczym, odnosił się do współczesnych wydarzeń politycznych oraz chętnie dyskutował z uczestnikami spotkania. Nie obyło się oczywiście bez autografów w zakupionych egzemplarzach książek, ciepłych rozmów z czytelnikami i pamiątkowych fotografii.
Kolejnym niezwykle udanym wydarzeniem w ramach Tygodnia Bibliotek były warsztaty ilustratorskie dla dzieci prowadzone przez Daniela de Latour, który podczas spotkania wprowadził młodych twórców w tematykę książek typu pop up, wykorzystując do tego „Kamienicę” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Warsztaty pozwoliły na odkrycie wielu młodych talentów i stworzenie niezwykle kreatywnych prac.
Dużo emocji, z pewnością, przysporzył czytelnikom wieczór z Jarosławem Klonowskim, który promował swoją najnowszą książkę „Zimna fala”. Wydarzeniu, które formułą zupełnie odbiegło od tradycyjnego spotkania autorskiego, towarzyszyła projekcja amatorskiego filmu, stanowiącego integralny element książki. Było mrocznie, czasem strasznie, ale też fascynująco.
Podobnie wiele emocji w czytelnikach, zarówno tych dużych, jak i nieco mniejszych wzbudziło spotkanie z innym lokalnym twórcą – Arnoldem Cytrowskim. Głównym tematem rozmów z debiutującym pisarzem, była jego pierwsza książka „Przez czas i przestrzeń”. Autor niezwykle ciekawie opowiadał o swoich literackich inspiracjach, polskim rynku wydawniczym i planach na przyszłość, które okazały się być bardzo interesujące.
Podczas Tygodnia Bibliotek nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych czytelników. W niedzielę, 12 maja zainaugurowany został cykl spotkań ph „Niehandlowa z książką” w ramach projektu „Z książką można wiele” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W niedzielne popołudnie całe rodziny tłumnie ściągnęły do biblioteki, by spotkać się ze znaną i lubianą pisarką dla dzieci – Justyną Bednarek. Autorka nie tylko mówiła o tym, jak powstają jej książki i skąd czerpie pomysły, ale przede wszystkim zabrała swoich słuchaczy, zarówno tych dużych, jak i małych, w fascynującą literacką podróż, z której nie chciało się wracać.
Dla dzieci w wieku przedszkolnym odbyły się także warsztaty na podstawie serii książek „Zły kocurek”. Zdecydowanie największą niespodzianką była obecność głównego bohatera tych fantastycznych literackich historii, który dzielnie towarzyszył podczas spotkań z maluchami! A było ich nie mało!

Materiał prasowy MBP w Turku

{joomplucat:2684 limit=9|columns=9}

Pozostałe aktualności

Powstają drogi na os. Leśna

Aktualnie miejska spółka PRI wykonuje nawierzchnię ulic i chodników.

Więcej…

Burmistrz i radni złożyli ślubowanie. Oto skład samorządu na lata 2024-2029

W poniedziałek, 6 maja 2024 r. odbyła się pierwsza, inauguracyjna sesja Rady Miejskiej Turku. Ślubowanie złożyli: Burmistrz Turku – Romuald Antosik oraz nowo wybrani radni IX kadencji 2024-2029. Podczas obrad wybrano Przewodniczącą Rady i dwoje wiceprzewodniczących. 

Więcej…

Udane kwietniowe zbiórki krwi

W kwietniu tego roku miały miejsce dwie zbiórki krwi w Miejskim Domu Kultury. Łącznie z tych okazji do podzielenia się cennym lekiem, jakim jest krew, skorzystało 79 krwiodawców.

Więcej…