Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
ksiazka 1 20180919 1832688120
W piątkowe popołudnie w Auli I Liceum ogólnokształcącego w Turku odbyła się promocja najnowszej książki wydanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku w ramach serii BIBLIOTHECA TURCOVIANA – „ Życiorysy lokalne – piszemy biografie bohaterów lokalnych z Turku i powiatu tureckiego”. Wydarzenie było także okazją do podsumowania działań, w jakie zaangażowani byli uczniowie turkowskiego ogólniaka.

Promowana publikacja to książka będąca efektem długofalowego projektu edukacyjnego o charakterze regionalistycznym, realizowanego przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego. Książka składa się dziewięciu narracji biograficznych o mieszkańcach Turku i okolic, którzy odegrali znaczącą rolę w dziejach miasta i regionu w przeciągu XX wieku. Autorami opowieści jest siedemnaścioro uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku. Pod kierunkiem swoich polonistek oraz pracowników naukowych Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przez rok zbierali materiały o swoich bohaterach i poznawali tajniki pisania biografii. W efekcie powstały zajmujące, pełne inwencji, osobiste opowieści o kolejach życia polskich, żydowskich i niemieckich artystów, nauczycieli i społeczników. Wydana w formie albumowej książka oprócz informacji biograficznych zawiera także bogaty materiał zdjęciowy. Dodatkowo „Życiorysy lokalne” wzbogacone zostały o dwutorową narrację, która w wyjątkowy sposób przybliża czytane historie i pozwala zbliżyć się do jej bohaterów.

Podczas piątkowej uroczystości o pracy nad publikacją opowiadali autorzy poszczególnych rozdziałów, opiekunowie i koordynatorzy projektu oraz przedstawiciel wydawcy – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku. Na promocję przybyła także dwójka żyjących bohaterów książkowych opowieści – Danuta Chmielewska oraz Leon Weintraub, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami z uczestnikami wydarzenia. Podziękowano także wszystkim osobom, które zaangażowały się w pomocy przy zbieraniu materiałów do „Życiorysów lokalnych”.
Książka została wydana dzięki wsparciu finansowemu samorządów Powiatu Tureckiego, Miasta Turku, Gminy Dobra, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Wszystkich zainteresowanych zakupem „Życiorysów lokalnych” zapraszamy do siedziby głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku (ul. Dworcowa 5), Filii nr 2 (Spółdzielców 4) i Filii nr 4 (P.O.W 3a) oraz Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Koszt zakupu książki wynosi 30 zł.

Materiał prasowy Miejskiej Biblioteki Publicznej

{joomplucat:2513 limit=20|columns=5}

Pozostałe aktualności

Wielkanocne świętowanie w Przedszkolu Krasnala Hałabały

Wielkanoc to święta pełne tradycji i obyczajów. Tradycje te sprawiają, że poprzedzające je dni są niezwykłe i pełne radości. W ten wyjątkowy czas w Przedszkolu Krasnala Hałabały pachnie owies i rzeżucha, a pisanki, kraszanki zdobią sale i korytarze.

Więcej…

Komisja Komunalna w Rynku w Turku

Dzisiaj odbyło się posiedzenie Komisji Komunalnej i Rozwoju Miasta Rady Miejskiej Turku na Placu Wojska Polskiego w Turku, podczas której wizytowano plac budowy na Placu Wojska Polskiego w związku z rewitalizacją miejscowego rynku i  przebudową fontanny.

Więcej…

Życzenia wielkanocne

Życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy od Burmistrza Turku i Przewodniczącej Rady Miejskiej Turku.

Więcej…