Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
bartkowiak 2
W piątek 25 maja 2018 r. o godz. 18.00 w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera odbędzie się promocja książki p. Jacka Bartkowiaka pt. „Element antysocjalistyczny. Samorząd studentów na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu w latach 1980-1989”.
Książka opisuje burzliwe czasy tworzenia autonomicznego, samorządnego Uniwersytetu jako rzeczywistej wspólnoty nauczycieli i studentów. Autor dotarł do raportów kilkudziesięciu tajnych współpracowników z grona studentów i pracowników UAM, którzy pracowicie dokumentowali działania inicjatorów Samorządu. Wiele nazwisk udało się ujawnić, niestety nie wszystkie - ze względu na zniszczenie sporej części akt.

Oprócz bogatej podstawy źródłowej wykorzystano relacje ponad 40 uczestników wydarzeń. Studenci UAM byli w latach 80. grupą szczególnie aktywną, a ich działanie promieniowało na sytuację na uczelniach Poznania i innych ośrodków akademickich. Książka została wydana pod patronatem Rektora UAM prof. Andrzeja Lesickiego i przy pomocy Parlamentu Samorządu Studentów UAM. Publikacja na ponad 600 stronach zawiera ok.120 zdjęć.


Pan Jacek Bartkowiak po studiach historycznych na poznańskim UAM (1980-1985) uczył w Liceum Ogólnokształcącym w Słupcy. Był redaktorem naczelnym „Gazety Słupeckiej” (1989-2005) i „Monitora Wielkopolskiego” (2003-2005), dyrektorem Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu (2006-2011). Obecnie pracuje w biurze prasowym Narodowego Funduszu Zdrowia.


materiał prasowy Muzeum Miasta Turku

bartkowiak

Pozostałe aktualności

Bal Ósmoklasisty „Jedynki”

Uczniowie klas ósmych ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza wraz z dyrekcją, gronem pedagogicznym i rodzicami spotykali się na Balu Ósmoklasisty.

Więcej…

Trenerzy z Klubu Sportów i Sztuk Walk w Japonii

Na zaproszenie Zarządu Światowej Organizacji Karate w Japonii trójka trenerów karate Kyokushin Waldemar Mila, Dariusz Jasiakiewicz i Daniel Pakuła z Klubu Sportów i Sztuk Walk w Turku udała się do Japonii.

Więcej…

Wykaszanie traw w pasach drogowych

Informujemy, że po naszych wielokrotnych interwencjach w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu Rejon Konin, uzyskaliśmy informację, że prace na tutejszy rejon rozpoczęły się dopiero 26 maja i będą trwały 3 tygodnie.

Więcej…