Miasto Turek - Logo

Unia EuropejskaProgram Czyste Powietrze Rzeczpospolita PolskaWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w PoznaniuBiuletyn Informacji Publicznej  Biuletyn Informacji Publicznej
 o lokalnych 4 20180124 1618059892

„Życiorysy lokalne. Piszemy biografie bohaterów lokalnych z Turku i powiatu tureckiego” to temat pierwszego w nowym semestrze spotkania dla uczestników funkcjonującego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku Programu 50+. We wtorkowe popołudnie, 23 stycznia 2018 r., biblioteka gościła uczennice I LO w Turku – Jessicę Dominiak oraz Gabrielę Frątczak wraz z opiekunem – Anną Mękarską.

„Życiorysy lokalne. Piszemy biografie bohaterów lokalnych z Turku i powiatu tureckiego” to projekt regionalistyczny realizowany przez I Liceum Ogólnokształcące w Turku we współpracy z Instytutem Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, którego partnerem jest m.in. MBP w Turku. Celem projektu jest zapoznanie się uczniów z życiorysami lokalnych bohaterów, jak również z narzędziami oraz metodami niezbędnymi do stworzenia biografii. Uczestnicy projektu wspólnie stworzyli listę kilku bohaterów, a efektem końcowym ich pracy stają się wycinki biografii utrzymane w różnorakich formach – wywiadu, wspomnienia, opowiadania, reportażu. Nad pracą uczniów czuwają nauczycielki języka polskiego w I LO: Mariola Maciaszek, Anna Mękarska oraz Katarzyna Szczepanik.

Na pierwszym z cyklu trzech spotkań Seniorzy mieli okazję zapoznać się z sylwetkami Tomiły Składkowskiej, Danuty Chmielewskiej oraz ks. Jana Katarzyńskiego. Bogato opracowane prezentacje młodych uczestników projektu niezwykle zaciekawiły licznie zebranych słuchaczy.

W tym semestrze przed uczestnikami Programu 50+ jeszcze m.in. trzy spotkania autorskie: z pisarką i dziennikarką – Teresą Moniką Rudzką, z Alicją Bogdan – autorką książki „Piękna każdego dnia. 365 wskazówek stylistki” oraz spotkanie „Rozwój osobisty jest możliwy w każdym wieku. Jak być lepszym – praktyczne inspiracje” z Jackiem Łapińskim, autorem książki „Jak być lepszym”. Seniorzy będą mieli również okazję spotkać się z lokalną poetką – Jadwigą Mariolą Jankowską oraz wziąć udział w „żywej lekcji historii” z przedstawicielem Związku Sybiraków Polskich. Czeka na nich także pogadanka o symbolice i zwyczajach Świąt Wielkanocnych przygotowana przez przedstawiciela Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, natomiast o kierunkach wakacyjnych podróży opowiedzą im przedstawiciele Biura Podróży MY TRAVEL.

Poza wykładami w ramach Programu funkcjonują Dyskusyjny Klub Książki, Biblioteczny Klub Filmowy i Warsztaty rękodzieła, Seniorzy uczęszczają również na kurs komputerowy, kurs języka angielskiego dla początkujących i średnio zaawansowanych oraz uczestniczą w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” realizowanej w ramach współpracy Biblioteki z turkowskimi przedszkolami.

Miejska Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych Seniorów.

{joomplucat:2256 limit=4|columns=4}

Pozostałe aktualności

Życzenia świąteczno-noworoczne

Życzenia świąteczno-noworoczne od Burmistrza Turku i od Przewodniczącej Rady Miejskiej Turku.

Więcej…

Świąteczne serce Bajkowego Przedszkola

Bajkowe Przedszkole po raz kolejny zorganizowało akcję pieczenia ciast, w którą włączyły się nauczycielki przedszkola.

Więcej…

Z Betlejem do Turku

Harcerze ZHP roznoszą Betlejemskie Światło Pokoju po całej Polsce, a dzisiaj dotarło ono do Urzędu Miejskiego za sprawą hm. Franciszka Pyziaka z ZHP Turek, którzy przekazał je na ręce burmistrza Romualda Antosika.

Więcej…